U najnovijem istraživanju koje su sproveli novinari “Vijesti”, otkriven je niz nejasnoća i kontroverzi oko vlasništva nad nekretninama poslanika Pokreta Evropa sad (PES) Darka Dragovića, koji su povezani sa pokojnim vođom škaljarskog klana Jovanom Vukotićem. Ova istraga baca svjetlo na sumnjive transakcije nekretnina koje su uključivale nekadašnjeg vođu kriminalnog klana, a sada se vežu za političku figuru.
Prema saznanjima novinara, stan od 57 kvadrata, smješten u naselju Bečići u Budvi, nekada je bio predmet istrage Specijalnog državnog tužilaštva, u sklopu šire finansijske istrage protiv Jovana Vukotića. Stan je trenutno uknjižen na ime Darka Dragovića, međutim, on nije odgovorio na pitanja “Vijesti” kako je ova nekretnina postala njegovo vlasništvo, niti je li Vukotić bio stvarni vlasnik. Iako se apartman na tržištu iznajmljivanja nekretnina reklamira pod nazivom “Apartmani Vukotić”, Dragović nije pružio pojašnjenja u vezi s time.
Iz izvora bliskih istražnim organima, novinari su došli do informacija da je stan Dragoviću ustupio Danilovgrađanin M. L., kako bi vratio dug svog brata Vukotiću. Međutim, zbog tadašnje finansijske istrage koja je vođena protiv Vukotića, stan nije mogao biti prepisan direktno na njegovo ime, već je registrovan na pravnog zastupnika, a kasnije na Dragovića. U posjedovnom listu upisana je zabilježba koja se odnosi na dug od 40.000 eura prema prodavcu, uz zabranu otuđenja imovine do decembra 2020. godine, što dodatno komplikuje pravnu situaciju.
Drugi stan u Kotoru
Pored stana u Budvi, i nekretnina u kotorskom naselju Škaljari od 50 kvadrata, uz garažu od 20 kvadrata, takođe je povezana s Dragovićem. Na ovu nekretninu je 2018. godine Viši sud u Podgorici upisao zabranu otuđenja i opterećenja, ali ni Specijalno državno tužilaštvo ni Dragović nisu pružili objašnjenja zašto je imovina blokirana.
Prema izjavama izvora bliskih istrazi, stan u Škaljarima je na sličan način uknjižen na Dragovića kao i budvanski apartman – zbog duga prema Vukotiću. Izvor tvrdi da je Dragović pristao da bude posrednik, te da su nekretnine formalno prepisane na njega, uz plan da se kasnije vrate pravom vlasniku.
Nedostatak prijava Agenciji za sprečavanje korupcije (ASK)
Osim sumnjivih vlasničkih transakcija, Dragovićev rad kao javnog funkcionera obilježen je i neispunjenim obavezama prema Agenciji za sprečavanje korupcije (ASK). Prema evidenciji ASK-a, on nije podnio izvještaje o prihodima i imovini za 2023. i 2024. godinu, uprkos zakonskoj obavezi. Vasilije Čarapić, šef poslaničkog kluba PES-a, još je u junu odgovorio “Vijestima” da će Dragović, zajedno s još dva poslanika, dostaviti izvještaje “koliko sjutra”. Međutim, do danas to nije učinjeno, a Čarapić je kasnije izjavio da Dragović “ne sluša šefa poslaničkog kluba”.
Iz ASK-a su potvrdili da su pokrenuti postupci protiv Dragovića zbog nesubordinacije zakonskim obavezama, a rezultati tih postupaka će, po završetku, biti javno dostupni. Uprkos dugotrajnom pritisku medija i javnosti, Dragović nije dao odgovore na pitanje zašto nije prijavio imovinu, niti je pružio pojašnjenja o blokadi svojih nekretnina.
Mreža nekretnina
Pored spornih stanova u Budvi i Kotoru, prema podacima iz katastra, Dragović posjeduje nekretnine i u drugim dijelovima Crne Gore. U Danilovgradu je suvlasnik porodične kuće, dvorišta i nekoliko parcela, kao i jedini vlasnik kuće površine 107 kvadrata. U Plužinama posjeduje stan od 34 kvadrata.
Pravne posljedice i otvorena pitanja
Sve veći broj dokaza i svjedočenja o umiješanosti Dragovića u sumnjive transakcije nekretninama, kao i nepoštovanje zakonskih obaveza prema ASK-u, stvara atmosferu pravne nesigurnosti i nepovjerenja u institucije. Ključna pitanja koja se postavljaju su: da li su ove nekretnine zaista u vlasništvu Dragovića ili su samo paravan za skrivanje imovine kriminalnih struktura, te kako je moguće da osoba pod istragom nastavi obavljati javne funkcije bez adekvatnog nadzora.
Izostanak odgovora Dragovića i drugih nadležnih institucija, uključujući Specijalno državno tužilaštvo, otvara prostor za spekulacije o mogućem zataškavanju, ali i potencijalnoj povezanosti političkih i kriminalnih krugova u Crnoj Gori. Ostaje da se vidi hoće li daljnje istrage rasvijetliti ovu aferu i eventualno dovesti do odgovornosti onih koji su umiješani u sporne transakcije.
Komentariši