Osnovni sud u Beranama prvostepeno je osudio Nikolu Raičevića i Milića Ralevića na po šest mjeseci kućnog pritvora zbog krivičnog djela prinuda, na štetu fotoreportera „Vijesti“ Borisa Pejovića.
Raičević i Ralević bili su okrivljeni da su pokušali prijetnjama da prisile fotoreportera „Vijesti“ da izbriše fotografije uklanjanja spomenika Pavlu Đurišiću u Gornjem Zaostru 8. avgusta prošle godine.
Presudu je donio sudija Ivan Došljak.
– Sud je, cijeneći izvedene dokaze pojedinačno i u njihovoj međusobnoj povezanosti, utvrdio da je optužba dokazana van razumne sumnje. Odluka suda zasnovana je prvenstveno na iskazu oštećenog, koji je ocijenjen kao jasan, uvjerljiv i dosljedan, kao i na materijalnim i drugim izvedenim dokazima koji potvrđuju činjenični okvir događaja – saopšteno je „Pobjedi“ iz Osnovnog suda u Beranama.
Sud je zaključio da su u radnjama okrivljenih ostvarena sva zakonska obilježja krivičnog djela prinude, imajući u vidu način izvršenja i nastupjele posljedice.
– Prilikom odmjeravanja kazne sud je cijenio sve okolnosti od značaja, uključujući težinu izvršenog djela, način izvršenja, kao i lične prilike okrivljenih – ističe se u saopštenju.
Taj postupak obilježilo je više odlaganja zbog izostanaka optuženih i njihovih branilaca, kao i zahtjeva za izuzeće sudije, što je ocijenjeno kao opstrukcija postupka.
U drugom slučaju, za isto krivično djelo, Osnovni sud u Beranama juče je prvostepenom presudom oslobodio Danka Femića optužbe za prinudu na štetu fotoreportera Steva Vasiljevića i Borisa Pejovića. Sud je ocijenio da nije dokazano postojanje elemenata krivičnog djela prinude, odnosno da nema dovoljno dokaza da je Femić upotrijebio silu ili ozbiljnu prijetnju s ciljem da novinare primora na određeno postupanje.
Pejović i Vasiljević ocijenili su juče da oslobađajuća presuda, uprkos Femićevom priznanju da je oduzeo aparate i zahtijevao brisanje fotografija, šalje poruku institucionalne tolerancije prema nasilju nad novinarima.
Femić je optužen da je 8. avgusta prošle godine u Gornjem Zaostru oduzeo fotoreporterima opremu i natjerao ih da izbrišu fotografije nastale tokom uklanjanja spomenika četničkom komandantu i ratnom zločincu Pavlu Đurišiću. Suđenje je počelo u oktobru prošle godine.
Femić je tokom suđenja priznavao da je aparate „preuzeo“ i da je izvadio baterije i memorijske kartice, ali je negirao krivicu. Na ročištu u oktobru prošle godine kazao je da mu je žao što je do toga došlo i izvinio se oštećenima, posebno Pejoviću, „zbog upućenih prijetnji koje nijesam ni uputio“, kako stoji u zapisniku.
Iz Osnovnog državnog tužilaštva (ODT) u Beranama tokom postupka posebno su se fokusirali na činjenicu da su Pejović i Vasiljević napadnuti dok su obavljali posao od javnog značaja, bez ikakve zabrane fotografisanja.
– Okrivljeni je silom otrgao oštećenom fotoaparat uz prijetnje: – Ako fotografije budu objavljene, pronaći ću te i ubiti.
Utvrđeno je da je preduzeo radnje koje sadrže elemente prinude – kazali su iz ODT-a u završnoj riječi, iznesenoj 20. aprila.
Borisu Pejoviću je Femić, prema optužnici, s vrata strgao fotoaparat uz prijetnju: – Izbriši fotografije koje si napravio. Ako bilo koja fotografija bude objavljena u ‘Vijestima’ ili bilo gdje drugo, ja ću te naći i ubiti. Nemam što da izgubim, ja sam Danko Femić sa Zabjela.
Pejović je nakon toga fotografije izbrisao.
Vasiljeviću je Femić iz ruku istrgao fotoaparat i naredio mu da učini isto, navedeno je u optužnici.
Komentariši