Sumnjivo sklonište na Cetinju: Tri maloljetne djevojke iz Njemačke smještene u “Ljubović” nakon sukoba

post-img Foto: Google maps
autor-img 24KROZ7 16.05.2025. 10:08

Nakon što je troje maloljetnih njemačkih državljanki privedeno zbog nasilničkog ponašanja prema zaposlenima Centra za djecu sa problemima u ponašanju u Cetinju, a dvojica dječaka uzrokovala štetu unutar ustanove, nadležni organi pokušavaju da rasvijetle kako su ova djeca uopšte završila u objektu koji niko u prijestonici nije primijetio – pa čak ni Osnovna škola „Njegoš“, pored čije kapije se nalazi.

Incident se dogodio početkom sedmice, a kako je Pobjedi potvrđeno iz Osnovnog državnog tužilaštva (ODT) u Cetinju, tri maloljetne djevojčice privedene su u policijske prostorije, a zatim smještene u JU Centar “Ljubović” u Podgorici. Dvojica dječaka, mlađa od 14 godina, zbog svoje dobi nijesu procesuirana, ali su ostali pod nadzorom sistema socijalne zaštite.

Ustanova koju niko nije primijetio

Centar, formalno osnovan kao NVO „Centar za zaštitu djece i mladih sa problemima u ponašanju“, registrovan je u aprilu ove godine. Ipak, njegovo postojanje bila je tajna za mnoge građane Cetinja – čak i za zaposlene u školi koja se nalazi neposredno pored.

– Tek kad je policajac ušao u školu i rekao da će komšije biti iseljene, shvatili smo da tu postoji neka organizacija – rekla je za Pobjedu jedna od zaposlenih u OŠ „Njegoš“.

Direktorica škole Adrijana Aleksić potvrdila je da nije bilo sukoba između učenika škole i korisnika Centra, ali se pita kako je ovakva ustanova mogla raditi bez ikakvog obavještenja ili koordinacije sa školom.

Ko stoji iza Centra?

Osnivač i direktor Centra je Nikola Perović, koji se vodi i kao pravni zastupnik. Vlasničku strukturu čine i Nikoleta Perović i Milica Krivokapić, psihološkinja koja, prema dostupnim informacijama, radi i u Centru za socijalni rad (CZSR) Cetinje – instituciji nadležnoj za nadzor nad zaštitom djece.

Međutim, direktor CZSR Dejan Milošević demantovao je ove tvrdnje, navodeći da Krivokapić „nije angažovana“ u pomenutoj NVO, ni po kom osnovu.

– Nijedan psiholog zaposlen u našem Centru nije angažovan u toj NVO. To je potvrđeno internom provjerom – rekao je Milošević.

Ipak, prema nezvaničnim saznanjima Pobjede, Krivokapić je u neformalnom razgovoru potvrdila da jeste dio Centra.

Nasilje i policijska intervencija

žKako su potvrdili iz cetinjske policije, poziv za intervenciju upućen je nakon što su maloljetne djevojčice fizički napale domara, a zatim i osnivača Centra Nikolu Perovića. Uslijedilo je privođenje djevojčica, dok su dvojica dječaka, prema istim izvorima, lomili inventar ustanove.

Ovim povodom nadležni u Ministarstvu za socijalno staranje i demografiju nijesu dali konkretne odgovore. Uputili su novinare na mejl adrese, uz obrazloženje da su „na događaju u Beranama“.

Sve u skladu sa zakonom – barem na papiru

Direktor CZSR Cetinje tvrdi da je NVO imala validnu licencu i da ranije nijesu zabilježeni problemi. Takođe, naveo je da su inspekcijske kontrole 14. maja utvrdile da ne postoje nepravilnosti u radu Centra.

– Sve aktivnosti preduzimamo u saradnji sa relevantnim institucijama. Naš prioritet je zaštita najboljeg interesa djece – naglasio je Milošević.

Ipak, u ovom trenutku brojna pitanja ostaju otvorena – od onog ko je odobrio smještaj djece u Centar, do toga kako je ustanova djelovala gotovo nevidljivo, tik uz jednu od najpoznatijih škola na Cetinju. Takođe, postavlja se pitanje kontrole i nadzora nad privatnim ustanovama koje se bave osjetljivim kategorijama poput maloljetnika sa problemima u ponašanju.

Dok Tužilaštvo i dalje vodi istragu, a socijalna služba obećava „sve potrebne mjere“, građani Cetinja se pitaju: koliko još „nevidljivih“ institucija postoji u njihovom komšiluku – i da li djeca u njima zaista dobijaju zaštitu, ili su prepuštena haotičnom sistemu?

 

Komentariši

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Neophodno je ispuniti sva polja označena sa *

Prije pisanja komentara molimo da se upoznate sa Pravilima komentarisanja.


Sačuvaj moje podatke na ovom pregledniku