Bivši ministar unutrašnjih poslova i potpredsjednik Građanskog pokreta Ura, Filip Adžić, u emisiji „Načisto“ na televiziji Vijesti govorio je o pokušajima osporavanja istorijskih činjenica o Crnoj Gori i Cetinju.
– Nikakav film, ni bilo koji uradak koji može da dođe iz bilo koje zemlje ne može prekrojiti neke istorijske činjenice. Možda može u momentu baciti neku vrstu sjenke na ono što je slavna istorija Crne Gore i Cetinja, ali da neko spori da je Cetinje grad-heroj koji je imao 49 narodnih heroja, koji je podnio najveću žrtvu u Narodnooslobodilačkoj borbi, gdje je gotovo 10 odsto ukupnog stanovništva Cetinja i okolnih područja stradalo u toj borbi, pa na bazi tog velikog stradanja izvoditi ovakve zaključke u najmanju ruku je skandalozno i sramno – saopštio je Adžić.
Govorivši o hiljadugodišnjoj istoriju Crne Gore, Adžić je kazao: – Nikako ne mogu da se pomire sa činjenicom o hiljadugodišnjoj istoriji Crne Gore, koja je u trajanju kroz naše četiri dinastije, počevši od Vojislavljevića, Balšića, preko Crnojevića i Petrovića, od dobijanja krune koja je dobijena 1077. ili 1078. godine zvanično od pape, kada je dukljanski kralj krunisan, do današnjeg dana gdje je jasno da Crna Gora ima i svoje dinastije, da je imala i svoju valutu, da je imala i svoju štampariju.
On je naglasio da je, prema njegovim riječima, neophodan institucionalni odgovor.
– Institucionalni odgovor je nešto što ne smije da izostane – kazao je Adžić.
Govoreći o društvenim temeljima, posebno je istakao ulogu žena.
– Temelj crnogorskog društva i crnogorske hiljadugodišnje istorije su i žene, kao stub svake familije koje su u tim teškim godinama, godinama velikih stradanja, očuvale crnogorske porodice i Cetinje kao simbol Crne Gore – naveo je Adžić. Dodao je da su, kako tvrdi, kroz pomenuti sadržaj pokušali da se naruši simbolika Cetinja i uloga žena.
– Pokušali su da bace ljagu i na žene i na Cetinje. To je bio pokušaj da se oskrnavi nešto što je svetinja za svakog Crnogorca, i Cetinje i žena, majka, sestra – rekao je on.
Adžić je istakao i da su reakcije na ovaj slučaj bile brojne.
– Siguran sam da je to izazvalo jednu vrstu negativnog osjećaja, mogu reći i gađenja – kazao je Adžić.
On je dodao da su mu se, kako tvrdi, javili i prijatelji iz Srbije.
– Imam veliki broj prijatelja i u Srbiji koji su mi se lično obratili i rekli da je ovo sramota, da ovako nešto može da se proizvede u Srbiji, i da časna Srbija, slobodna Srbija, ne može da stane iza ovoga – rekao je Adžić.
Na kraju je istakao da je, prema njegovim riječima, bilo više reakcija iz Srbije nego iz dijela vlasti u Crnoj Gori.
– Mi smo imali više reakcija ljudi iz Srbije koji su osudili ovaj uradak nego ljudi koji su na vlasti u Crnoj Gori, što jeste svakako problematično – zaključio je Adžić.
Komentariši