Nastavak sjednice Savjeta za odbranu i bezbjednost zakazan za sjutra biće održan bez prisustva ministra odbrane Dragana Krapovića i načelnika Generalštaba Vojske Crne Gore (VCG) Zorana Lazarevića, pišu Vijesti. Ova sjednica, koja je ranije pauzirana 11. oktobra, ima značajan dnevni red na kojem se našao i prijedlog za učešće Crne Gore u NATO misiji za obuku i bezbjednosnu pomoć Ukrajini, kao i prijedlog za povećanje prisustva policijskih službenika u školama i zdravstvenim ustanovama.
Prema nezvaničnim saznanjima „Vijesti“, Krapović i Lazarević nisu pozvani na nastavak sjednice, čiji se dnevni red dopunio ključnim inicijativama iz Ministarstva odbrane i drugih resora. Pitanje NATO misije za obuku ukrajinskih vojnika u okviru programa NSATU (NATO Security Assistance and Training for Ukraine) biće ključna tačka rasprave.
Nakon što je sjednica pauzirana, „Vijesti“ su objavile da predsjednik Crne Gore i predsjedavajući vrhovne komande, Jakov Milatović, ne podržava predlog ministra Krapovića za smjenu Zorana Lazarevića, iako su ostala dva člana vrhovne komande, Andrija Mandić i Milojko Spajić, podržali ovu inicijativu. Milatović je, prema informacijama, zatražio od Krapovića da ublaži tenzije i ukine zabranu za Lazarevića koja mu je nametnuta u vezi aktivnosti u inostranstvu. Krapović je navodno odbio ove zahtjeve, tvrdeći da su u njegovoj nadležnosti.
Lazarević je ranije u oktobru optužio ministra Krapovića za aktivnosti koje, prema njegovim riječima, urušavaju borbenu gotovost VCG, posebno u pogledu zabrane njegovih aktivnosti izvan granica zemlje. Lazarević smatra da je Krapović preduzeo ove korake bez validnih razloga, a sve s ciljem da se njegovo djelovanje prikaže kao nekvalitetno i neprofesionalno.
Ova situacija dodatno komplikuje odnose između ministra Krapovića i Lazarevića, posebno u kontekstu raznih nepravilnosti u vezi nabavki hrane za potrebe VCG u magacinu u Zeti. Pojedini izvori tvrde da Lazarević nije reagovao na ove nepravilnosti, iako je Krapović to više puta zahtijevao.
Osim problema sa organizacijom rada i smjenama unutar vojnog lanca, postavlja se i pitanje planiranog angažmana pripadnika VCG u misiji Evropske unije za pomoć Ukrajini, kao i u NATO misiji NSATU, koja podrazumijeva slanje do dva pripadnika VCG u njemački Visbaden za obuku ukrajinskih vojnika. Iako je vrhovna komanda u avgustu podržala ovu inicijativu, crnogorski parlament još uvijek nije donio konačnu odluku.
Krapović je, podsjetimo, još krajem avgusta predložio smjenu Lazarevića, kao i postavljanje pukovnika za novog načelnika Generalštaba. Međutim, vrhovna komanda nije razmatrala ovaj prijedlog, što dodatno pokazuje podjele unutar političkog i vojnog vrha.
Pored ovoga, Krapović je u vrhovnom tužilaštvu podnio informacije koje se odnose na Lazarevićeve navodne nezakonite radnje, uključujući i privatni motor koji je prevezen iz Slovenije vozilom VCG. U međuvremenu, Lazarević je tužio Ministarstvo odbrane zbog povrede oficirske časti i dostojanstva, tvrdeći da su brojne odluke Ministarstva negativno uticale na njegovu profesionalnu poziciju.
Savjet za odbranu i bezbjednost biće ključan za odlučivanje o ovim pitanjima, ali i o članstvu Crne Gore u NATO misiji za podršku Ukrajini. O tome će se odlučivati sjutra, dok crnogorski parlament još uvijek nije precizno definisao svoj stav po pitanju angažmana VCG u vojnim misijama.
Komentariši