Podgorica će 1. i 7. januara 2025. godine postati jedini glavni grad u Evropi u kojem će javni linijski prevoz biti potpuno obustavljen tokom praznika Nove godine i Božića, saopštila je nevladina organizacija Biciklo.me. Iz ove organizacije tvrde da odluka gradskog preduzeća „Putevi“ o obustavi javnog prevoza krši nacionalne i lokalne propise, dok je mjera diskriminatorna prema građanima koji zavise od ove usluge.
Biciklo.me podsjeća da Zakon o prevozu u drumskom saobraćaju i Odluka o linijskom gradskom i prigradskom prevozu u Glavnom gradu dozvoljavaju privremenu obustavu javnog prevoza samo u slučaju više sile, rekonstrukcije puta ili ograničenja od strane nadležnih organa. Praznici, kako navode, nijesu osnov za ovakvu odluku.
Obustava prevoza direktno krši propise i diskriminiše građane koji zavise od javnog prevoza. Osnovne usluge, poput prevoza, moraju biti dostupne bez obzira na praznike, jer je to obaveza grada, stoji u saopštenju.
Iz Biciklo.me napominju da je sličan presedan napravljen 5. maja 2024. godine, kada je na Vaskrs po prvi put obustavljen javni prevoz. Tada je direktor „Puteva“ Radoš Zečević odluku pravdao preklapanjem više praznika, ali nevladina organizacija smatra da najnovija odluka potvrđuje da se presedan pretvara u pravilo.
Tokom predstojećih praznika, linijski prevoz će 31. decembra i 6. januara raditi skraćeno, do 19 sati, dok će od 30. decembra do 20. januara saobraćati po subotnjem redu vožnje.
Za razliku od Podgorice, drugi glavni gradovi regiona, poput Beograda, Zagreba, Ljubljane i Sarajeva, organizuju javni prevoz bez prekida, prilagođavajući raspored prazničnim ili nedjeljnim terminima. Neki gradovi Evropske unije, poput Ljubljane, Bratislave i Valete, uvode dodatne polaske u novogodišnjoj noći, dok Riga nudi besplatan prevoz 31. decembra i 1. januara.
Nasuprot tome, u Podgorici će građani 31. decembra moći koristiti javni prevoz samo do 19 sati, što će otežati povratak zaposlenima u trgovinama, zdravstvenim ustanovama i drugim sektorima. Alternativa će biti taksi, za koji je, prema navodima organizacije, teško pronaći slobodno vozilo tokom praznika.
Iz Biciklo.me upozoravaju da će obustava prevoza 1. i 7. januara uticati na građane koji planiraju posjetiti porodicu, prijatelje, pijacu ili potražiti medicinsku pomoć. Nedostatak prevoza će ih prisiliti na skuplje i manje dostupne alternative, poput taksija, ili na oslanjanje na pomoć drugih.
Organizacija apeluje na novog gradonačelnika Sašu Mujovića da hitno reaguje i osigura kontinuirano funkcionisanje javnog prevoza.
Apelujemo na gradsku upravu da obezbijedi kontinuirano funkcionisanje javnog prevoza tokom svih 365 dana u godini, jer jedino tako možemo graditi modernu, održivu i inkluzivnu Podgoricu, zaključuju iz Biciklo.me.
Komentariši