Budva: Više od 100 stručnjaka na prvom Globalnom regenerativnom kongresu u Crnoj Gori

1/11
2/11
3/11
4/11
5/11
6/11
7/11
8/11
9/11
10/11
11/11
autor-img 24KROZ7 06.09.2024. 13:37

Danas je u Budvi svečano otvoren peti Globalni regenerativni kongres, događaj od izuzetnog značaja za oblast medicinskih inovacija, koji će trajati do 8. septembra. Ovaj prestižni kongres, koji okuplja preko 100 stručnjaka iz cijelog svijeta, prvi put se održava u Crnoj Gori, čime je naša zemlja postala centar globalne saradnje u regenerativnoj medicini.

Na svečanom otvaranju, okupljenima su se obratili ključni govornici, među kojima je bio i dr Džihan Abazović, predsjednik Globalne regenerativne akademije. On je istakao značaj ovog kongresa ne samo za Crnu Goru, već i za globalnu naučnu zajednicu.

– Organizovanje ovakvog velikog događaja je privilegija, ali i odgovornost. Ponosni smo što smo domaćini ovog kongresa, a uz snažnu podršku naših partnera, naš zadatak je da most između naučnih dostignuća i njihove praktične primjene učinimo čvršćim – izjavio je Abazović.

Pored njega, na otvaranju je govorila i doc. dr Sanja Medenica, predsjednica Globalnog regenerativnog kongresa, koja je naglasila važnost okupljanja vodećih svjetskih stručnjaka radi razmjene ideja i razvoja novih terapija u medicini. Posebno je istakla potrebu za stalnim razvojem i unapređenjem prakse regenerativne medicine, što ovaj kongres omogućava kroz bogat program predavanja i diskusija.

Ministarka prosvjete, nauke i inovacija, prof. dr Anđela Jakšić Stojanović, također je govorila o značaju regenerativne medicine kao svjetionika nade u savremenom svijetu.

– Regenerativna medicina predstavlja budućnost medicinskog tretmana i naš je zadatak da osiguramo dalja ulaganja u ovu oblast kako bismo omogućili njen dalji razvoj i primjenu – rekla je ministarka, pozivajući na jačanje podrške naučnim istraživanjima.

Univerzitet Crne Gore, kao domaćin i ključni partner ovog događaja, predstavlja važnu vezu između stručnjaka iz različitih oblasti. Rektor Univerziteta, prof. dr Vladimir Božović, naglasio je značaj kongresa za akademsku zajednicu i međunarodnu saradnju.

– U naredna tri dana, diskutujući o najnovijim naučnim dostignućima, jačamo globalnu saradnju i unapređujemo naučne istraživačke procese, što doprinosi razvoju medicine – izjavio je Božović.

Na svečanom otvaranju, obratila se i dr Žanka Cerović, predsjednica Ljekarske komore Crne Gore, koja je izrazila zadovoljstvo što Crna Gora ima priliku da ugosti tako značajan broj eminentnih stručnjaka.

– Ovaj kongres otvara vrata jedne nove medicine, regenerativne medicine, koja predstavlja najhumaniji segment primjene nauke i daje nam nadu da će budućnost medicine eliminisati većinu organskih bolesti. Medicinska nauka je kroz regenerativnu medicinu pokazala svoju snagu i nevjerovatan razvoj –  kazala je Cerović.

Tokom naredna dva dana, učesnici će kroz panel diskusije i sesije razmjenjivati znanja o najnovijim dostignućima u regenerativnoj medicini, s posebnim fokusom na ćelijske terapije i genetski modifikovane tretmane. Program kongresa obuhvata širok spektar tema koje će doprinijeti daljem unapređenju globalne medicinske prakse, a očekuje se da će zaključci donijeti značajan doprinos poboljšanju zdravstvene njege pacijenata širom svijeta.

Ovaj kongres organizuje Globalna regenerativna akademija, neprofitna i industrijski nezavisna organizacija posvećena unapređenju regenerativne medicine kroz multidisciplinarni pristup. Kongres se održava pod pokroviteljstvom Univerziteta Crne Gore, Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija i Ljekarske komore Crne Gore, čime se potvrđuje značaj ovog događaja za našu zemlju i njeno pozicioniranje na mapi globalnih medicinskih inovacija.

Komentariši

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Neophodno je ispuniti sva polja označena sa *

Prije pisanja komentara molimo da se upoznate sa Pravilima komentarisanja.


Sačuvaj moje podatke na ovom pregledniku