Podgorica, 19. decembar 1944. godine, dan je koji simbolizuje slobodu glavnog grada Crne Gore. Na ovaj značajan datum, čestitke su uputili državni zvaničnici, predstavnici političkih partija, i mnogi drugi koji prepoznaju važnost ovog datuma u istoriji Podgorice.
Gradonačelnica Podgorice Olivera Injac, položila je vijenac na Spomenik partizanu borcu na Gorici, povodom 19. decembra, Dana oslobođenja Podgorice.
– Sa ponosom i zahvalnošću danas se sjećamo onih koji su izgradili temelj slobode našeg grada – poručili su iz Glavnog grada.
Vijenac je položen i na Spomenik Josipu Brozu Titu na Bulevaru svetog Petra Cetinjskog.
Jakov Milatović: Slobodarska antifašistička težnja, kao luča sija i danas
Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović je poručio da slobodarska antifašistička težnja i danas sija, a na današnji dan, prije 80 godina, združenim snagama partizanskih jedinica Prve Bokeljske i Desete Crnogorske brigade zadat je udarac okupatoru, a barjak slobode ponijet Podgoricom.
– Njihova antifašistička borba ostavlja nam obavezu da na temeljima slobode, pravde i mira gradimo prosperitetnu budućnost – navodi se u čestitki.
Predsjednik je istakao da Podgorici predstoje novi izazovi, te da su privlačenje investicija, unapređenje infrastrukture i rješavanje ključnih problema poput rada lokalnih preduzeća, neplanske gradnje i saobraćaja ključni prioriteti.
– Ovi koraci su neophodni kako bi se Podgorica razvijala pametnije i brže, dostigavši nivo modernih evropskih gradova – poručio je Milatović.
Prema njegovim riječima, razvoj mora biti dinamičan, održiv i usmjeren ka dugoročnim ciljevima, dok transparentno i efikasno upravljanje ostaje ključ za stvaranje boljeg života za sve građane.
Andrija Mandić: Podgorica je oduvijek bila mjesto okupljanja ljudi, ideja i vizija
Predsjednik Skupštine Crne Gore, Andrija Mandić, čestitao je 19. decembar – Dan Glavnog grada svim građankama i građanima, ističući da je Podgorica, kroz historijske trenutke, uvijek bila središte koje je oblikovalo ne samo grad, već i identitet cijele Crne Gore.
– Podgorica je od čuvenog rimskog municipijuma Duklje, preko Ribnice i Nemanjinog grada, do moderne evropske metropole, svjedočila neprekidnom napretku. Danas, ona predstavlja dinamičan, moderan grad koji ponosno nosi težinu svoje prošlosti i viziju svoje budućnosti – kazao je Mandić, dodajući da su svi građani Podgorice ključni nosioci tog razvoja.
Mandić je istakao da će zajednička posvećenost i dalja vizija nastaviti da oblikuju Podgoricu kao grad koji nudi široke mogućnosti za sve njene građane.
Milojko Spajić: Velje brdo kao simbol razvoja i evropskog uspona
Premijer Crne Gore, Milojko Spajić, povodom 80 godina od oslobođenja Podgorice, čestitao je svim građanima, naglasivši značaj kontinuiteta slobode i istorijskog nasljeđa.
– Velje brdo, kao jedan od ključnih infrastrukturnih projekata, simbolizuje Podgoricu kao evropsku metropolu i nosioca napretka u oblasti infrastrukture, kulture i privrede. Naš glavni grad, danas više nego ikad, korača ka evropskom integracionom putu – poručio je Spajić.
On je istakao da će evropski put donijeti mnoge izazove, ali i priliku za razvoj koji će učiniti Podgoricu boljom i otvorenom za sve građane.
Zdenka Popović: Hrabrost predaka obavezuje nas da čuvamo slobodu i zajedništvo
Potpredsjednica Skupštine, Zdenka Popović, uputila je čestitku povodom Dana oslobođenja, ističući da Podgorica danas baštini antifašističko nasljeđe i simbolizuje napredak, integraciju i budućnost.
– Podgorica je grad koji čuva tradiciju, ali se istovremeno razvija u skladu s modernim potrebama. Ova simbolika slobode obavezuje nas da gradimo društvo u kojem vlada solidarnost i zajedništvo – navela je Popović.
Nikola Camaj: Vjerujem u svjetliju budućnost Podgorice
Potpredsjednik Skupštine, Nikola Camaj, podsjetio je da Podgorica predstavlja zajednicu različitih kultura i naroda koji su povezani u neraskidivu cjelinu.
– Podgoričanke i Podgoričani svojim duhom, hrabrošću i solidarnošću, uvijek su predstavljali srž svakog dijela grada. Vjerujem da pred nama stoje bolji i ljepši dani za Podgoricu – istakao je Camaj.
Damjan Ćulafić: Održivi razvoj i zaštita životne sredine ključni za Podgoricu
Ministar ekologije Damjan Ćulafić naglasio je značaj 19. decembra kao dana kada Podgorica simbolizuje održivost i integraciju u evropski kontekst.
– Podgorica se razvija kao moderan i ekološki osviješćen grad. Naša dužnost je da očuvamo prirodne resurse i doprinosimo kvalitetu života svih građana – kazao je Ćulafić.
Maraš Dukaj: Digitalizacija i transparentnost podižu kvalitet života
Ministar javne uprave Maraš Dukaj je pohvalio iskorake Podgorice u digitalizaciji, navodeći ih kao ključne za unapređenje lokalne uprave.
– Podgorica mora nastaviti da njeguje evropski duh, jačajući potencijale za život i razvoj svojih građana. Naša zajednička preokupacija mora biti podizanje efikasnosti uprave i unapređenje kvaliteta života – kazao je Dukaj.
Vladimir Joković: Hrabrost i odlučnost naših predaka simbol su zajedničke snage koja je pobijedila okupatora
Predsjednik SNP-a, Vladimir Joković, uputio je čestitku povodom 19. decembra, Dana oslobođenja Podgorice, naglašavajući značaj hrabrosti i odlučnosti građana.
– Hrabrost i odlučnost naših predaka nijesu samo putokaz slobode, već simbol zajedničke snage koja je pobijedila okupatora i utemeljila našu slobodu. Danas, Podgorica nosi naslijeđe antifašističke borbe i obavezuje nas da čuvamo sjećanje na heroje koji su se borili za našu slobodu – poručio je Joković.
Ernad Suljević: Podgorica most između tradicije i modernosti
Ministar Ernad Suljević uputio je čestitku povodom 19. decembra, Dana opštine Podgorica, ističući važnost glavnog grada kao simbola otpornosti i razvoja.
– Podgorica je kroz svoju bogatu istoriju pokazala nevjerovatnu otpornost i viziju, postajući most između tradicije i modernosti. Vaša posvećenost i energija ključni su za njen kontinuitet rasta i uspjeha. Čestitam svim građanima na ovom značajnom datumu i pozivam na dalju izgradnju prosperitetne i dinamične sredine – rekao je Suljević.
Aleksa Bečić: Ideali pravde i jedinstva utkani u identitet moderne Podgorice
Potpredsjednik Vlade Aleksa Bečić čestitao je Dan oslobođenja Podgorice, ističući da su ideali pravde i jedinstva naslijeđeni iz antifašističke borbe, trajno utkani u identitet glavnog grada.
– Podgorica je ponosno nosilac naslijeđa antifašizma i ujedinjena nasljeđa, grad koji prepoznaje potencijale i vrednosti koje baštinimo. Naša je dužnost da se odgovorno odnosimo prema glavnom gradu i njegovom razvoju – rekao je Bečić.
Mirsad Nurković: Podgorica kroz bogatu istoriju i tradiciju svjedok mnogih važnih događaja
Potpredsjednik Skupštine Crne Gore Mirsad Nurković čestitao je 19. decembar – Dan oslobodjenja Podgorice, gradonačelnici Oliveri Injac i svim gradjanima Podgorice.
– Podgorica je kroz svoju bogatu istoriju i tradiciju bila svjedok mnogih važnih događaja, simbol otpornosti, napretka i multikulturalnog zajedništva. Ovaj grad je bio i ostao centar političkog, kulturnog i ekonomskog života Crne Gore. Neka ovaj dan bude prilika da se podsjetimo svega postignutog, ali i da se posvetimo izazovima koji su pred nama. Uz želju da Podgorica i dalje raste, razvija se i bude primjer svih vrijednosti koje nas povezuju, čestitam Dan Glavnog grada Crne Gore– naveo je on.
Boris Bogdanović: Borba naših predaka ostavila je trajnu poruku slobode
Predsjednik Kluba poslanika Demokrata, Boris Bogdanović, uputio je čestitku povodom Dana Podgorice, podsjećajući na značaj borbe naših predaka za slobodu.
– Časna i prkosna borba naših predaka, vođena savremenom vizijom, ostavila je trajnu poruku da napretka i razvoja društva nema bez uklanjanja svih okova i trijumfa slobode. Naša odgovornost je da u današnjim izazovima gradimo grad dostojan njihovih žrtava i vizija – poručio je Bogdanović.
Komentariši