Podaci koji su nedavno procurili izazvali su globalni potres u bankarskom svijetu, otkrivajući mrežu računa povezanih s obavještajnim ličnostima i kriminalnim aktivnostima širom svijeta.
Među zemljama čije su figure iz obavještajnih krugova povezane s ovim računima su Crna Gora, Irak, Jordan, Nigerija, Pakistan i Jemen, no identitet crnogorskih aktera još uvijek nije potpuno razjašnjen, prenosi RTCG.
Izvještaj, koji je nedavno objavio Projekat za izvještavanje o organizovanom kriminalu i korupciji (OCCRP), otkrio je da su računi povezani s različitim zločinima, uključujući torturu, šverc droge, pranje novca i korupciju. Najstariji od ovih računa datira još iz sredine 1970. godina, istakao je OCCRP.
Iako je slučaj “Credit Suisse” bio otvoren još u februaru 2022. godine, istražitelji iz Crne Gore do danas nisu pokrenuli konkretne provjere vezane za ove račune. Ovo otvara pitanje o efikasnosti nadzora i istražnih procesa u ovoj oblasti.
Detalji koji su procurili otkrivaju račune otvorene od 1940. do 2010. godina, ali nije jasno da li su ti računi povezani s trenutnim aktivnostima banke.
Banka “Credit Suisse” je dovedena u fokus nakon što su procurili podaci o računima povezanim s više od 30.000 klijenata iz cijelog svijeta, što je otkrilo posjedovanje preko 100 milijardi švajcarskih franaka.
Ovo nije prvi put da se banka nalazi pod prismotrom. Prema istraživanju, tokom 2020. godine, belgijske vlasti su pokrenule istragu pod kodnim nazivom “Crna Gora”, ali do danas nema informacija o ishodu te istrage.
Banka “Credit Suisse” je odbacila sve optužbe, tvrdeći da su mnoge od njih istorijske prirode, datirajući čak i 70 godina unazad.
Prema informacijama iz istraživanja, banka je držala račune kriminalaca, diktatora i osoba povezanih s kršenjem ljudskih prava širom svijeta, što je izazvalo široku osudu i zahtjeve za transparentnošću.
Istraživanje nazvano “Suisse Secrets” pokrenuto je nakon što je anonimni izvor podijelio podatke o bankarskim računima tokom 2021. godine.
Jedan od značajnih slučajeva koji su izazvali pažnju je i otvaranje računa od strane Rodoljuba Radulovića, optuženog narko-bosa, u švajcarskoj banci “Credit Suisse” dok je bio pod istragom. Ovo otvara pitanja o odgovornosti banke u procesu provjere klijenata.
Ogranak banke u Cirihu otvorio je račune Raduloviću, iako je bio pod istragom američke Komisije za hartije od vrijednosti (SEC) i suočavao se s brojnim pravnim problemima.
Ovo novo otkriće potencijalno bi moglo promijeniti dinamiku regulacije u bankarskom sektoru i postaviti nova pitanja o ulozi banaka u sprečavanju pranja novca i finansiranju kriminalnih aktivnosti.
Komentariši