Crnogorsko udruženje poslodavaca: Ministarstvo rada izostavilo poslodavce iz ključnih izmjena Zakona o radu

post-img Crnogorsko udruženje poslodavaca
autor-img 24kroz7 01.08.2024. 12:25

Crnogorsko udruženje poslodavaca (CUP) izrazilo je ozbiljnu zabrinutost zbog nedavne izmjene Zakona o radu koja je, kako tvrde, sprovedena bez ikakvih konsultacija sa predstavnicima poslodavaca. Ova situacija predstavlja, prema riječima CUP-a, grubo kršenje osnovnih principa socijalnog dijaloga.

Izmjene Zakona o radu, koje su najavljene kao potrebne za unaprjeđenje radnih uslova i jačanje konkurencije, naišle su na oštro protivljenje jer su sprovedene bez učešća poslodavaca. CUP ističe da su ovakve jednostrane promjene, koje ne rezultiraju dogovorom, ozbiljno uzdrmali povjerenje u regulatorni okvir i pogoršali poslovnu klimu.

– Ministarstvo rada i socijalnog dijaloga u svom novom nazivu promoviše princip socijalnog dijaloga, ali očigledno ga ne primjenjuje u praksi – navodi se u saopštenju CUP-a. Organizacija je posebno kritikovala nedopustivu nesposobnost ministarstva da dostavi izmjene Zakona o radu u parlamentarnu proceduru nakon završetka javne rasprave, dok se ključne odredbe zakona mijenjaju bez saglasnosti relevantnih socijalnih partnera.

U saopštenju se dodaje da su izmjene zakona donesene na inicijativu poslanika, mimo stavova poslodavaca i bez vođenja stvarnog socijalnog dijaloga, što ozbiljno podriva ulogu i legitimitet Ministarstva rada i socijalnog dijaloga. CUP je pozvao ministarku Naidu Nišić da ispuni zakonske obaveze i pošalje u skupštinsku proceduru izmjene zakona koje su usaglašene nakon javne rasprave, kako bi se započela reforma socijalnog dijaloga i poboljšao položaj poslodavaca.

– Samo kroz pravičan i transparentan dijalog možemo graditi povjerenje i postići održive promjene. Nedopustivo je da izmjene zakona ‘leže’ u vladinim fiokama, dok se odredbe Zakona o radu mijenjaju bez učešća poslodavaca – zaključuje se u saopštenju. CUP upozorava da će nedostatak stvarnog socijalnog dijaloga imati dugoročne negativne posljedice na odnose između poslodavaca i vlasti, te poziva na hitnu promjenu pristupa kako bi se izbjegle dodatne tenzije i problemi.

Komentariši

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Neophodno je ispuniti sva polja označena sa *

Prije pisanja komentara molimo da se upoznate sa Pravilima komentarisanja.


Sačuvaj moje podatke na ovom pregledniku