Dan MUP-a: Bezbjednosni sektor u haosu, rezultati znatno slabiji nego ranije

post-img Foto: Flickr Vlada Crne Gore
autor-img 24KROZ7 03.10.2024. 12:20

Na svečanosti povodom Dana unutrašnjih poslova, premijer Milojko Spajić izložio je svoju viziju jačanja sektora bezbjednosti, predstavljajući to kao osnovu 44. Vlade, uz obećanja o ubrzanju EU integracija i jačanju ekonomije. Međutim, njegove izjave, više nego ikada, ostavljaju više pitanja nego odgovora, dok se građani suočavaju s očiglednim nedostatkom konkretnih rezultata.

Spajić se pohvalio da je tokom prethodnih 10 meseci uhapšeno na stotine lica koja su oštetila državu za više od 700 miliona eura. Iako broj uhapšenih može djelovati impresivno, opravdano se postavlja pitanje: zašto su ovi kriminalci ostavljeni da deluju do sada? Da li je ovo zaista uspjeh ili samo još jedna u nizu praznih fraza bez stvarnog uticaja na bezbjednost građana?

Optužujući prethodne Vlade da su se bavile samo kriminalnim grupama i elitama, Spajić je zaboravio da njegov tim ne pokazuje želju da se suoči s pravim problemima koje svakodnevno proživljavaju građani. Njegove riječi o „obračunu sa svim vidovima kriminala“ zvuče kao puka retorika koja ne nudi nikakva konkretna rešenja. Da li su njegovi napori samo pokušaj da skrene pažnju sa vlastitih neuspjeha?

Bezbjednosni sektor u proteklih godinu dana obilježile su eksplozije i ubistva kriminalnih klanova na ulicama, podmetanja bombi na automobilima.  Dodatno, sukobi između premijera i ministra unutrašnjih poslova, kao i krivična prijava ministra Šaranovića protiv Spajića zbog nezakonitog imenovanja direktora Uprave policije, rezultirali su gubitkom autoriteta i integriteta bezbjednosnog sektora. Kriminalci očigledno uživaju komfor, dok se političari na vlasti bore sa unutrašnjim nesuglasicama umjesto da rješavaju nagomilane probleme.

Crna Gora je i dalje tranzitna zemlja za šverc narkotika, a izveštaji bezbjednosnih službi i međunarodnih organizacija redovno potvrđuju ozbiljnost problema. Kotorski kriminalni klanovi – “kavčani” i “škaljarci” – i dalje su duboko involvirani u krijumčarske veze širom planete, a sukobi među njima do sada su odveli više od sedamdeset života, stoji u  novom izvještaju Europola, koji je nedavno predstavljen u Briselu.

Pored toga, uzgoj kanabisa na otvorenom postaje sve rasprostranjeniji, a dvije glavne destinacije su Španija i Njemačka. Prema novom izveštaju Europola, Crna Gora je glavna ulazna tačka za trgovinu kokainom iz Latinske Amerike, dok Luka Bar postaje evropski centar za šverc cigareta, podržan od strane nekih visokih zvaničnika i političara.

Iznuda i reketiranje takođe su rašireni, posebno u građevinskom sektoru, gde razna preduzeća i hoteli u gradovima kao što su Podgorica, Budva, Herceg Novi i Bar trpe posledice. Jasno je da se kriminalci osjećaju komotno u zemlji u kojoj vlast nije sposobna da se suoči sa pravim izazovima.

Dok se premijer ponosno izjašnjava o postignućima, građani Crne Gore se suočavaju s svakodnevnim izazovima. Njegova retorika se ne poklapa sa stvarnošću. Na kraju, ostaje nam da se pitamo: kada će se stvarna sigurnost i prosperitet za građane Crne Gore pretvoriti iz njegovih obećanja u stvarnost? S obzirom na trenutnu situaciju, možda nikada.

Komentariši

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Neophodno je ispuniti sva polja označena sa *

Prije pisanja komentara molimo da se upoznate sa Pravilima komentarisanja.


Sačuvaj moje podatke na ovom pregledniku