Direktorica je znala, ali ćutala o drugom slučaju: Gimnazija pod istragom inspekcije

post-img Gimnazija “Slobodan Škerović“
Vijesti 11.12.2024. 10:23

Direktorica Gimnazije “Slobodan Škerović”, Biljana Vučurović, bila je upoznata sa postupkom protiv još jednog profesora zbog navodno nedoličnog ponašanja prema učenici, dok je na konferenciji za medije u ponedjeljak objašnjavala zašto je tri godine ćutala o slučaju lascivnih poruka drugog nastavnika upućenih bivšoj gimnazijalki.

Centar za istraživačko novinarstvo (CIN CG) nedavno je objavio tekst u kojem se pominje slučaj nastavnika R. Č. koji je doskorašnjoj učenici slao neprimjerene poruke. Nakon toga, Vučurović je pred novinarima pokušala da objasni zašto je taj slučaj držan “u kući” tri godine i šta je u vezi s tim preduzeto, tvrdeći da uprava nije kriva, iako je nastavnik nastavio raditi sa djecom, uprkos osudi čina u školi.

Nekoliko sati nakon te izjave, Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija obavijestilo je javnost i tužilaštvo o postojanju još jednog sličnog slučaja. Profesor iste gimnazije sada je pod istragom Osnovnog državnog tužilaštva (ODT) zbog mogućeg krivičnog djela.

Izvori iz Gimnazije tvrde da je uprava znala za novi slučaj još krajem prošle sedmice te da je disciplinski postupak protiv profesora pokrenut tokom vikenda. Rješenje o privremenom udaljenju iz škole navodno je donijeto dan kasnije. Prema informacijama koje posjeduju “Vijesti”, Prosvjetna inspekcija i Inspekcija rada sada provjeravaju zakonitost postupanja rukovodstva Gimnazije u oba slučaja. Iz škole juče nijesu odgovorili na pitanja “Vijesti” o vremenu prijema prijave u vezi s drugim slučajem niti o tome šta je do sada preduzeto.

Vučurović je u ponedjeljak kazala da je profesor R. Č. trenutno na bolovanju zbog “psihičke i fizičke patnje”.

Vidjeli ste da se prethodnih dana crtaju mete. Pored ostalih, meta sam i ja–  izjavila je ona, naglasivši da je pomenuti profesor 28. avgusta 2020. godine prešao iz srednje stručne škole iz Bijelog Polja i da ga je zaposlila bivša direktorica Zoja Bojanić Lalović.

Komentarišući prijavu bivše učenice, Vučurović je kazala da ju je savjetovala da se obrati nadležnima kako bi zaštitila svoja prava, ali da je ona to odbila. Profesor R. Č. je nakon priznavanja da je slao neprimjerene poruke novčano sankcionisan. Njegovo izjašnjenje prikazano je novinarima, a u njemu stoji da je sve smatrao “ineopreznom igrom u jeziku” i da se “oprostio o nastavničku etiku”.

Gorepomenutoj bivšoj učenici dugujem ogromno izvinjenje – naveo je profesor u izjašnjenju, priznajući grešku.

Vučurović je tvrdila da nije imala zakonsku mogućnost da ga sankcioniše drugačije osim novčano. Nije konkretno odgovorila na pitanje da li joj je prijatno da sarađuje sa spornim profesorom, ali je izjavila da osjeća “veliko gađenje” prema njegovom postupku.

Savjet roditelja Gimnazije donio je zaključak da R. Č. više nije mjesto u toj obrazovnoj ustanovi, uz podršku upravi i nastavnom kadru da sprovedu mjere koje bi spriječile slične incidente. Ministarka prosvjete, nauke i inovacija Anđela Jakšić-Stojanović saopštila je da je uznemirena sadržajem prepiske profesora s bivšom učenicom.

Po saznanju za prepisku, zatražila sam cjelokupnu dokumentaciju i dostavila je Osnovnom državnom tužilaštvu uz molbu za hitno postupanje – rekla je ministarka, dodajući da je zabrinuta zbog povrede integriteta struke. Ona je naglasila da prosvjetni radnici moraju imati odgovore na ovakve oblike neprimjerenog ponašanja.

 

Komentariši

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Neophodno je ispuniti sva polja označena sa *

Prije pisanja komentara molimo da se upoznate sa Pravilima komentarisanja.


Sačuvaj moje podatke na ovom pregledniku