Početak La Ninje donosi ledeni vazduh. Planeta se hladi, a afrički anticiklon, koji je izvor toplog vazduha oslabiće čak i u Sahari i Maroku. I tu se očekuju temperature koje su ispod normale. Sve ovo sugeriše da ćemo i ove godine imati dosta oblaka i svježih dana, a manje sunca i toplih dana u nastavku proljeća. Sa druge strane, temperatura mora će brže rasti na Mediteranu, i za taj dio važe obrnuta pravila.
Prema prognozi italijanskog sajta “Il meteo” u narednih nekoliko dana Evropa će se bukvalno podijeliti na dva dijela, kada je vrijeme u pitanju.
Na jednoj strani ćemo imati pravo zimsko vrijeme, a na drugoj ćemo imati veliku vrućinu. Ovo čudno proljeće imaće jak uticaj na cijelu Evropu, piše “Il meteo”.
U meteorološkom žargonu, ova kretanja hemisfere se nazivaju „razmjena meridijana – hladni vazduh se spušta prema srednjim geografskim širinama iz sjeverne Evrope/Atlantika, hladeći ih, dok se topli suptropski afrički vazduh diže ka kontinentu.
Od danas se očekuje hladni zaokret u sjevernoj i centralnoj Evropi izazvan prodorom vazdušnih strujanja polarnog porijekla, koji će usloviti pad temperatura ispod klimatskih prosjeka, posebno u Ujedinjenom Kraljevstvu i na Skandinavskom poluostrvu, a zatim i šire u Danskoj, Njemačkoj i Francuskoj.
Snijeg će se tokom nedelje vratiti i u Škotsku, Norvešku, Švedsku i Finsku do veoma malih nadmorskih visina.
Balkan
U utorak tokom dana prvo na zapadu, jugozapadu, sjeverozapadu, a poslije podne nad središnjim i sjevernim predjelima regiona naoblačenje uz kišu i gmljavinske pljuskove.
Svakako će u zoni hladnog fronta vjetar biti u okretanju na jak do olujan sjeverni smjer. U utorak maksimum od oko +7 na krajnjem sjeverozapadu Hrvatske do oko +29 nad djelovima južne i istočne Srbije gdje će hladan front stići tek u noći ka srijedi.
Srijeda najvećem dijelu regiona donosi oblačno, vjetrovito i osjetno hladnije vrijeme uz padavine, posebno nad središnjim i istočnim djelovima regiona, Sniježna granica u padu na oko 800mnv tako da će predjeli preko 900mnv, posebno iznad BiH, sjeverne Crne Gore, zapadne i jugozapadne Srbije koji su preko ove visine imati uslove i za konkretniji snijeg (preko 15cm).
U srijedu dnevni maksimum od +4 do +12 stepeni Celzijusa. U noći ka četvrtku dosta vedrine i na žalost time raste opasnost od pojave kasnog mraza. U četvrtak promenljivo oblačno i malo toplije, uveče novo pogoršanje uz kišu i snijeg preko 900mnv.
Petak oblačan i hladan uz padavine i maksimume od +5 do +13 stepeni Celzijusa, a za naredni vikend promenljivo oblačno i malo toplije ali i dalje relativno svježe. Povremeno će biti kiše, posebno u subotu, a preko 900mnv i dalje može biti snijega. Vjetar umjeren do pojačan, sjeverozapadni, a dnevni maksimum do +7 do +15 stepeni Celzijusa.
Posle 22.04. bi moglo biti uslova za novo, jače, pogoršanje ali razvoj tog dijela sinoptike je trenutno veoma nesiguran.
Sa druge strane, sve je sigurnije da nas posle perioda neobično toplog vremena čeka jače zahlađenje koje bi donelo veliku pretnju od pojave kasnog, vlažnog i dosta obilnog snega preko 800mnv, dok bi oko 19. aprila bilo opasnosti i od kasnog mraza.
Rasplamsava se afrički anticiklon na Iberijskom poluostrvu
Suprotno je na Iberijskom poluostrvu gdje se očekuje novo rasplamsavanje afričkog anticiklona sa daljim porastom temperature do 30°C u Španiji (Andaluzija) i Portugalu. Ovo je značajna klimatska anomalija sa vrijednostima za oko 8-9°C višim od prosjeka za period 1981-2010.
Prema najavi “Il meteo” Italija će se naći usred “bojnog polja”.
Italija će se naći u nekoj vrsti „zone konvergencije“ u kojoj se miješaju vazdušne mase različitog porijekla: prvo veoma vruć afrički vazduh, a zatim ulazak hladnog vazduha polarnog porijekla
Upravo na ovoj „ničijoj zemlji“ se dešavaju najveći i najopasniji kontrasti: toplota koja se akumulira u nižim slojevima atmosfere povećava rizik od ekstremnih vremenskih pojava kao što su oluje ( poplave i bujične poplave) i opasne oluje sa gradom, posebno u regionima sjeveroistoka i dijela centralnog juga od danas 16. aprila i narednih dana.
24kroz7
Komentariši