Građanska alijansa: Žene u Parlamentu: Igra brojeva ili stvarni uticaj“

1/5 Foto: Građanska alijansa
2/5
3/5
4/5
5/5
autor-img 24KROZ7 06.10.2024. 08:34

Na forumu „Politička slika Crne Gore: Stvarna ili fingirana demokratija“, koji je juče u Podgorici organizovala Građanska alijansa, istaknuti su brojni izazovi sa kojima se suočavaju žene u crnogorskoj politici. Politička participacija žena, kako je zaključeno, ograničena je predrasudama i patrijarhalnim stavovima, ali i izbjegavanjem zakonskih obaveza, što ometa njihov aktivizam.

Milan Radović, programski direktor Građanske alijanse, u uvodnom obraćanju je naglasio značaj obrazovanja i angažmana žena kroz inicijative poput prve generacije Akademije za žene u politici, koja je posvećena lokalnim temama. Prema Radovićevim riječima, ovaj program predstavlja novi korak ka jačanju političkog učešća žena na lokalnom nivou.

Lejla Dervišagić iz Savjeta Evrope kazala je da je rodna ravnopravnost ključna za demokratski razvoj Crne Gore. Ona je istakla da je centralna tema foruma upravo posvećena ovoj temi, naglašavajući potrebu da se preispita šta su članice Savjeta Evrope postigle po ovom pitanju.

Panel pod nazivom „Žene u Parlamentu: Igra brojeva ili stvarni uticaj“ otvorio je niz važnih pitanja. Poslanica DPS-a Zoja Bojanić Lalović izjavila je da, iako postoji veći broj žena u politici, njihov stvarni uticaj i dalje zavisi od toga kako će biti tretirane unutar svojih političkih organizacija. Istakla je da patrijarhalni stavovi i dalje dominiraju u društvu, gdje se vjeruje da je “ženi mjesto u kući, a ne u politici.”

Edina Dešić iz Bošnjačke stranke naglasila je da demokratija u Crnoj Gori još uvijek sazrijeva, ali da su potrebni dodatni koraci ka ravnopravnosti, posebno ističući da žene nikada nisu zauzele ključne pozicije poput predsjednice ili premijerke.

Ministar sporta i mladih Dragoslav Šćekić naglasio je teške uslove s kojima se žene suočavaju u politici, često suočene s brutalnim komentarima na društvenim mrežama. „Žene su potrebne u politici, ali je neophodna solidarnost i kultura dobrog međusobnog odnosa kako bismo postigli bolje rezultate,“ kazao je Šćekić.

Nikola Mugoša, predsjednik Državne izborne komisije, podsjetio je na važnost poštovanja zakona koji zahtijeva najmanje 30% žena na izbornim listama, naglašavajući da su žene u Parlamentu ostvarile napredak formiranjem ženskog kluba.

Iako brojke pokazuju napredak, učesnici foruma su saglasni da je neophodna sistemska borba protiv stigmatizacije žena, naročito kroz medijsku pismenost i borbu protiv negativnih pojava na digitalnim platformama.

Forumi poput ovog predstavljaju važan korak ka osnaživanju žena u politici i promjeni percepcije o njihovoj ulozi u društvu. Međutim, stvarni uticaj će biti postignut tek kada žene budu imale jednaku mogućnost donošenja odluka i formiranja politike.

Komentariši

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Neophodno je ispuniti sva polja označena sa *

Prije pisanja komentara molimo da se upoznate sa Pravilima komentarisanja.


Sačuvaj moje podatke na ovom pregledniku