Haos u zdravstvenom sistemu: Hiljade maloljetnika bez doktora, roditelji ogorčeni

post-img
dan 23.11.2024. 09:18

Blizu 8.000 djece starije od 16 godina u Podgorici uklonjeno je iz evidencije izabranih pedijatara, čime je izazvano nezadovoljstvo roditelja koji se suočavaju s velikim teškoćama pri pokušaju registracije svoje djece kod doktora za odrasle. Ova odluka, kako je saopšteno iz Doma zdravlja Glavnog grada i Fonda za zdravstveno osiguranje, donesena je kako bi se oslobodila mjesta kod pedijatara za novorođenčad i mlađu djecu.

Manjak ljekara produbljuje problem

Roditelji koji su se obratili našoj redakciji tvrde da su u Domu zdravlja obaviješteni o manjem broju ljekara dostupnih za registraciju, jer je dio njih na specijalizaciji, a postojeći kadar je preopterećen. Na to ukazuju i podaci da pojedini izabrani doktori za odrasle imaju evidenciju od oko 2.000 pacijenata.

Zbog ovog problema, kako roditelji ističu, stariji maloljetnici su često primorani da čekaju i po sedam dana na zakazane preglede kod doktora za odrasle, osim u hitnim slučajevima. Roditelji su ogorčeni i zbog činjenice da nisu bili adekvatno informisani o procedurama i potrebnim koracima za prelazak njihove djece na evidenciju ljekara za odrasle.

Gužve u Domovima zdravlja

Situaciju dodatno komplikuje to što odrasli pacijenti, čiji su ljekari otišli u penziju, već dvije godine ne mogu da izaberu nove izabrane doktore, pa se prebacuju kod različitih ljekara prema raspoloživosti. Ovo često dovodi do dugog čekanja jer doktori prioritetno primaju pacijente koji su na njihovoj stalnoj evidenciji.

Roditelji su naveli i da je informisanje o slobodnim mjestima za registraciju često konfuzno i neefikasno, jer ih šalju od šaltera do šaltera kako bi pronašli slobodnog ljekara.

Fond i Dom zdravlja: Obećanja o rješenju

Iz Fonda za zdravstveno osiguranje navode da će svakom licu starijem od 16 godina biti omogućeno da izabere doktora za odrasle, uz planirano otvaranje dodatnih ambulanti kako bi se zadovoljile potrebe građana. Kako su saopštili, racionalizacija broja pacijenata kod pedijatara bila je nužna zbog deficita ljekara i potrebe novorođenčadi za redovnim pregledima.

Međutim, roditelji tvrde da su ove mjere usvojene bez jasnog plana i pojašnjenja kako će se premostiti nastali problemi, što je izazvalo osjećaj neizvjesnosti i nezadovoljstva.

Odsustvo odgovora iz Doma zdravlja

Redakcija nije uspjela da dobije odgovor iz Doma zdravlja Podgorica o mjerama koje planiraju kako bi riješili ovu situaciju. Roditelji, suočeni s neizvjesnošću i nedostatkom adekvatnih informacija, pozivaju nadležne da preduzmu hitne mjere kako bi se obezbijedila pravovremena zdravstvena zaštita za njihovu djecu.

Za sada, kako ističu iz Fonda, građani mogu dobiti dodatne informacije o registraciji kod novog doktora direktno u Domu zdravlja. Ipak, roditelji apeliraju na brže i organizovanije rješenje ovog problema, ističući da je zdravlje djece prioritet koji ne smije biti ugrožen zbog birokratskih i kadrovskih manjkavosti.

Komentariši

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Neophodno je ispuniti sva polja označena sa *

Prije pisanja komentara molimo da se upoznate sa Pravilima komentarisanja.


Sačuvaj moje podatke na ovom pregledniku