U Podgorici će se u petak, 22. novembra, održati protest protiv nasilja nad ženama, koji organizuje NVO Sistem o položaju žena u Crnoj Gori. Protest je zakazan za 15 časova ispred zgrade Vlade, a povod je brutalno ubistvo Gorice Medojević, koje se dogodilo sinoć.
Iz ove NVO podsjećaju da je u posljednjih pet godina u Crnoj Gori ubijeno 17 žena, a Medojević je četvrta žrtva ove godine.
– U većini slučajeva, riječ je o femicidu – ubistvima koja su direktno povezana s činjenicom da su žrtve žene. Nažalost, crnogorsko zakonodavstvo još uvijek ne prepoznaje femicid kao posebno krivično djelo, što dodatno otežava borbu protiv ovog problema – poručili su iz NVO.
Kazne neujednačene, sistem zakaže
Prema njihovim riječima, kazne za ubistva žena kreću se od 12 do 40 godina zatvora, ali često idu u korist počinilaca, čak i kada su ubistva izvršena na svirep način i iz niskih pobuda.
– Najtragičnije je što se često pokazuje da je zlostavljanje trajalo godinama prije nego što se desilo ubistvo. Takvi zločini mogli su biti spriječeni da su institucije na vrijeme reagovale. Kao društvo, griješimo jer zažmurimo kada bi naše oči morale biti širom otvorene – kazali su iz NVO.
Zahtjevi NVO i poruka Vladi
Organizatori protesta pozivaju Vladu, institucije i širu zajednicu da prepoznaju obim ovog problema i da hitno preduzmu mjere koje će osigurati adekvatnu zaštitu prava žena.
– Potrebno je da se implementiraju politike koje ne podržavaju mizoginiju niti olakšavajuće okolnosti za počinioce, već štite žene od nasilja. Ovo je odgovornost svih nas – zaključuju iz NVO.
Protest u petak biće prilika da se pošalje snažna poruka o važnosti borbe protiv femicida i nasilja nad ženama, te da se zahtijeva sistemska pravda i podrška žrtvama.
Komentariši