Kašnjenja postala pravilo: Umjesto ambulante i pijace, prazno gradilište u srcu Zagoriča

post-img Foto: Jelena Kočanović (Vijesti)
Vijesti 03.06.2026. 11:12

Umjesto najavljenog nastavka radova i budućih sadržaja koji bi trebali da rasterete svakodnevicu mještana Zagoriča, gradilište višenamjenskog objekta u Ulici devete crnogorske brigade i dalje izgleda isto – prazno, bez radnika i bez mašina.

Na lokaciji gdje su planirani dispanzer Doma zdravlja, pošta, pijaca, mjesna zajednica i drugi sadržaji od značaja za jedno od većih podgoričkih naselja, ni tokom maja, kao ni juče, nije bilo nikakvih aktivnosti koje bi ukazale da je gradnja nastavljena.

Ekipa “Vijesti” je više puta obilazila gradilište tokom maja, a posljednji put i juče, ali je zatekla identičnu sliku – potpuno mirno gradilište bez znakova da se projekat vrijednosti oko 3,5 miliona eura ponovo pokrenuo.

Podsjetimo, radovi na ovom objektu počeli su 22. januara 2024. godine, uz najave da će sve biti završeno u roku od 18 mjeseci od uvođenja izvođača u posao, odnosno tokom ljeta prošle godine. Nakon toga rok je probijen, a zatim je pominjano i otvaranje do marta ove godine, ali ni početak juna nije donio nastavak radova niti novi zvanični datum završetka.

Umjesto dinamike gradnje, gradilište je već mjesecima van funkcije. Prema ranijim informacijama, radovi su obustavljeni 31. decembra prošle godine, nakon čega je lokacija ostala bez radnika i građevinske mehanizacije.

Iz Agencije za izgradnju i razvoj Podgorice i kompanije “Gradnja promet” i dalje nema odgovora na pitanja kada će posao biti nastavljen i šta je dovelo do novog zastoja. Pitanja poslata još 18. maja ostala su bez odgovora, uključujući i ona o tome da li su otklonjene eventualne sporne tačke u projektu i da li postoje prepreke za povratak izvođača na teren, prenose “Vijesti”

Iz Agencije, takođe, nije precizirano da li su radovi formalno nastavljeni, da li je izvođač uveden u posao, kao ni da li su riješeni problemi koji su ranije pominjani u vezi sa projektnom dokumentacijom. Bez odgovora su ostala i pitanja o realnom roku završetka objekta.

Ni iz “Gradnja prometa” nije saopšteno da li su radovi nastavljeni, šta trenutno onemogućava njihov nastavak, niti da li postoje neriješena tehnička, finansijska ili ugovorna pitanja koja utiču na dinamiku izgradnje.

U ranijim objašnjenjima, iz Agencije su navodili da je tokom projekta bilo više problema, uključujući čekanje na gradilišni priključak Crnogorskog elektrodistributivnog sistema (CEDIS) koje je, prema njihovim tvrdnjama, trajalo više od osam mjeseci, kao i sporove oko priključka na vodovod i kanalizaciju. Takođe su navodili da su se tokom izvođenja pojavile neusaglašenosti u pojedinim fazama projekta, zbog čega je u toku bilo usklađivanje sa projektantom.

Iz Agencije je ranije saopšteno i da su radovi zvanično obustavljeni 31. decembra, na inicijativu izvođača.

Međutim, iz CEDIS-a je nakon tih navoda saopšteno da oni nijesu uzrok kašnjenja. Naveli su da je, po zahtjevu “Gradnja prometa” od 12. avgusta 2024. godine, ugovor o izgradnji infrastrukture za priključenje zaključen 21. avgusta, da je izvođač 29. avgusta dostavio obavještenje o ispunjenosti obaveza, te da je 10. septembra ugrađen mjerni uređaj – brojilo. Iz te kompanije su poručili da su svoje obaveze izvršili u roku i da ne stoje tvrdnje da su uzrokovali zastoje.

Sa druge strane, iz “Gradnja prometa” su tvrdili da su još početkom 2024. godine uputili zahtjeve za priključenje na elektro, vodovodnu i kanalizacionu infrastrukturu, te da je priključenje na elektrodistributivnu mrežu realizovano tek u septembru 2024. godine, odnosno devet mjeseci nakon uvođenja u posao, zbog čega, kako su navodili, nijesu postojali osnovni uslovi za nesmetan rad.

Ta kompanija je tvrdila i da je Agenciju redovno obavještavala o svim koracima, odbacujući tvrdnje o mogućem dovođenju investitora u zabludu.

Prema podacima koji su ranije dostavljeni, izvođaču je do sada isplaćeno gotovo 1,85 miliona eura kroz privremene situacije, odnosno za izvedene radove koji su do obustave već bili ovjereni za plaćanje.

Uprkos svemu, projekat koji je trebao da objedini javne servise i olakša svakodnevni život stanovnika Zagoriča i dalje stoji. Nakon što su očekivanja bila da će radovi biti nastavljeni do kraja marta, ostaje neizvjesno kada će se gradilište ponovo aktivirati – ili kada će višemilionski objekat konačno biti završen.

Komentariši

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Neophodno je ispuniti sva polja označena sa *

Prije pisanja komentara molimo da se upoznate sa Pravilima komentarisanja.


Sačuvaj moje podatke na ovom pregledniku