Mreža za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) uputila je danas inicijativu skupštinskom Odboru za bezbjednost i odbranu, tražeći da dio predstojeće sjednice tog tijela, zakazane za petak 16. maja, bude otvoren za javnost. U inicijativi se takođe zahtijeva da predstavniku ove organizacije bude omogućeno prisustvo raspravi koja se odnosi na postupke bezbjednosnih provjera i disciplinsku odgovornost u sektoru bezbjednosti.
MANS ističe da bi djelimično otvaranje sjednice doprinijelo jačanju povjerenja građana u institucije i transparentnijem radu Skupštine Crne Gore. U pismu Odboru, ova organizacija naglašava da se ne traži uvid u povjerljive informacije, već prisustvo u dijelu koji se odnosi na normativne osnove provjera, rad nadležnih tijela i sistemske slabosti koje otvaraju prostor za zloupotrebe.
– Vjerujemo da bi prisustvo civilnog sektora doprinijelo boljem razumijevanju institucionalnog konteksta, povećanju povjerenja javnosti i jačanju kontrolne uloge Skupštine nad bezbjednosnim strukturama – poručuju iz MANS-a.
Organizacija podsjeća na višegodišnji rad u oblasti nadzora nad institucijama sistema, posebno kada je riječ o integritetu visokih funkcionera i nepravilnostima u imovinskim provjerama. Kao ključne slučajeve ukazuju na imena poput Zorana Lazovića, Duška Golubovića i Veselina Veljovića, čiji su navodni propusti i sumnje u nezakonito bogaćenje predmet postupanja Specijalnog državnog tužilaštva.
Pored sektora bezbjednosti, MANS navodi i višegodišnje istraživanje nepravilnosti u pravosuđu. U tom kontekstu podsjećaju na slučajeve Vesne Medenice i Milivoja Katnića, koje takođe istražuju nadležni organi, uz oslanjanje na podatke i dokumentaciju koju je prikupio MANS.
Poseban fokus inicijative stavljen je na ulogu bezbjednosnih službi u slučajevima organizovanog kriminala. Navode kako su u predmetu „Balkanski ratnik“ i tokom višegodišnjeg istraživanja šverca cigareta dokumentovali brojne propuste unutar sistema, te moguću povezanost funkcionera sa kriminalnim strukturama.
Organizacija podsjeća da je njihova izvršna direktorica Vanja Ćalović Marković tokom 2021. godine vodila Stručni tim Savjeta za borbu protiv korupcije na visokom nivou, te da je u tom svojstvu imala pristup tajnim podacima najvišeg stepena. MANS navodi da bi određena saznanja iz tog perioda Ćalović Marković mogla, po procjeni Odbora, podijeliti na zatvorenom dijelu sjednice, ukoliko se ocijeni da su relevantna za aktuelnu temu.
Na kraju, iz MANS-a ističu da njihova inicijativa nije usmjerena protiv institucija, već ima za cilj da doprinese jačanju njihove odgovornosti i transparentnosti, posebno u sektorima koji su od ključne važnosti za vladavinu prava i bezbjednost građana.
– S obzirom na iskustvo i konkretnu ekspertizu, smatramo opravdanim da se dio rasprave po tački 3 dnevnog reda otvori za javnost i omogući prisustvo predstavnika MANS-a. Očekujemo da Odbor ovu inicijativu blagovremeno razmotri i informiše nas o svojoj odluci -zaključuje se u saopštenju.
Komentariši