Milatović: Rješavanje apatridije prioritet za inkluzivno društvo

1/7 Posjeta Vrelima Ribničkim - Foto: Kabinet predsjednika
2/7
3/7
4/7
5/7
6/7
7/7
autor-img 24KROZ7 31.08.2024. 09:32

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović, izdao je saopštenje povodom nedavne posjete Vrelima Ribničkim u Podgorici, koju je organizovala Agencija Ujedinjenih nacija za izbjeglice (UNHCR) u Crnoj Gori, uz podršku njegove supruge, Milene Milatović. Tokom posjete, naglašena je važnost rješavanja pravnog statusa i osiguravanja lične dokumentacije za osobe u riziku od apatridije.

Predsjednik Milatović je izrazio svoju podršku ovoj inicijativi, ističući da se pitanje apatridije, posebno među romskom i egipćanskom populacijom u Crnoj Gori, mora hitno riješiti. On je naglasio da nedostatak lične dokumentacije i regulisanog pravnog statusa uskraćuje ovim osobama osnovna ljudska prava, kao što su pravo na školovanje, zdravstvenu zaštitu i pristup drugim javnim servisima.

– Bez pravnog identiteta, osobe u riziku od apatridije su praktično nevidljive u našem društvu. Ovo pitanje ne smije ostati zanemareno, jer je ključno da stvorimo društvo u kojem će sva djeca i njihovi roditelji imati jednake šanse za dostojanstven život, uspjeh i sreću – izjavio je predsjednik Milatović.

Tokom posjete, šef UNHCR-a u Crnoj Gori, Žan-Iv Bušardi, istakao je da apatridija može imati razoran uticaj na živote mladih ljudi, prenoseći se s generacije na generaciju. On je zahvalio supruzi predsjednika Crne Gore, Mileni Milatović, na njenoj posvećenosti ovoj inicijativi, koja, prema njegovim riječima, nemjerljivo doprinosi podizanju svijesti o ovom važnom pitanju.

– Djeca bez državljanstva ili ličnih dokumenata žive u svijetu u kojem njihov status duboko utiče na njihovu sposobnost da uče, rastu i ostvaruju svoje ambicije i snove za budućnost. Neriješen pravni status ne samo da im uskraćuje prava, već i značajno povećava rizik od diskriminacije i naglašava socio-ekonomsku ranjivost. U tom smislu, saradnja sa suprugom predsjednika Crne Gore nemjerljivo pomaže da se ukaže na neophodnost saradnje svih aktera u društvu kako bi ova djeca i njihovi najbliži mogli biti
ravnopravni članovi zajednice – rekao je Žan-Iv Bušardi, šef kancelarije UNHCR-a u Crnoj Gori.

Milena Milatović je takođe naglasila da je pružanje lične dokumentacije i pravnog identiteta djeci i njihovim porodicama ključan čin pravde i humanosti.

– Naša dužnost je da osiguramo da nijedno dijete u Crnoj Gori ne bude lišeno osnovnih prava zbog nedostatka dokumentacije – poručila je Milatović.

U Crnoj Gori, više od 400 osoba i dalje se suočava sa rizikom od apatridije, od čega su preko 55 odsto djeca. Zajednički napori UNHCR-a, Ministarstva unutrašnjih poslova i drugih partnera usmjereni su na pružanje pravne i administrativne pomoći kako bi se ovo pitanje riješilo na održiv način. Predsjednik Milatović je zaključio da će nastaviti da podržava sve napore koji vode ka stvaranju pravednog i inkluzivnog društva za sve građane Crne

Gore.

Komentariši

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Neophodno je ispuniti sva polja označena sa *

Prije pisanja komentara molimo da se upoznate sa Pravilima komentarisanja.


Sačuvaj moje podatke na ovom pregledniku