Ministarstvo zdravlja odbilo je da usvoji Peticiju za dobijanje stomatoloških usluga u totalnoj anesteziji za djecu sa invaliditetom za opštine na jugu Crne Gore, Nikšić, Berane…, saznaje Portal 24kroz7.
,,Odgovor Ministarstva zdravlja na molbu roditelja iz Nikšića da bar pokušaju peticijom da probude svijest kod nadležnih organa i donosioca odluka o potrebnoj stomatološkoj zaštiti lica sa invaliditetom i teškoćama u razvoju najbolje pokazuje koliko je toj instituciji stalo do zdravstvene zaštite tih ranjivih kategorija društva. Zaustavljeni smo na prvom koraku u pokušaju skretanja pažnje društva na taj gorući problem”, navodi građanin za 24kroz7 koji je želio da ostane anoniman.
Kako ističe, sve osobe širom Crne Gore i dalje će morati da dolaze u Podgoricu. ,,Za intervencije uglavnom postoje liste čekanja od nekoliko mjeseci. Prosudite sami kako biste se osjećali da vas boli zub, a da ne možete odmah kod doktora”, navodi on.
Iz Ministarstva zdravlja navode da u ovom trenutku nijesu ispunjeni uslovi da se usvoji ova peticija. Oni su se pozvali na Konvenciju Ujedinjenih nacija (UN) o pravima osoba s invaliditetom, u kojoj se, između ostalog, navodi da sve države članice garantuju zdravstvenu zaštitu osobama s invaliditetom. ,,Države potpisnice, uključujući Crnu Goru, obavezuju se na preduzimanje svih odgovarajućih mjera kako bi osigurale pristup zdravstvenim uslugama i uslugama rehabilitacije u vezi sa zdravstvenom zaštitom”, navodi se u odgovoru Ministarstva zdravlja.
Taj Vladin resor podsjetio je da je Stomatološka poliklinika Kliničkog centra Crne Gore jedina ustanova u Crnoj Gori u kojoj se vrši stomatološko zbrinjavanje djece sa smetnjama u razvoju. ,,U ambulantnim uslovima više od 10 godina zbrinjavaju ovu populaciju djece, a od 2016. godine u Stomatološkoj poliklinici to rade i u uslovima opšte anestezije”, kažu.
Prema podacima koje posjeduje Ministarstvo zdravlja, u Crnoj Gori broj osoba sa invaliditetom koje su na spisku za stomataloško zbrinjavanje u uslovima opšte anestezije je 49, njih 32 ima autizam. Na čekanju je 21 pacijent, a 28 pacijenata koji su pozvani i planirani su odustali od intervencije ili ih je vratio anesteziolog zbog opšteg stanja. Pacijenata starijih od 18 godina ima devet, od čega dvoje ima autizam.
,,Iz svega navedenog može se zaključiti da će, uz sve napore koji se pružaju u zbrinjavanju ove vulnerabilne populacije, Klinički centar Crne Gore i dalje nastaviti da usmjerava svoj rad u cilju olakšavanja svakodnevice koja je djeci i njihovim roditeljima, starateljima i vaspitačima posebno zahtjevna”, zaključuju u svom odgovoru iz Ministarstva zdravlja.
24kroz7
Komentariši