Nastavljena je 29. sjednica Odbora za bezbjednost i odbranu Skupštine Crne Gore, na kojoj se raspravlja o tragičnim događajima koji su se dogodili na Cetinju, 12. avgusta 2022. godine i 1. januara 2025. godine.
Ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović istakao je da javnost mora biti upoznata sa svim preduzetim aktivnostima policije povodom dva masovna ubistva koja su potresla crnogorsku javnost.
Vršilac dužnosti direktora Uprave policije Lazar Šćepanović rekao je da je veoma teško govoriti o ovim tragičnim događajima.
– Braniti istinu nije teško, ali jeste one mehanizme koje se ne mogu odbraniti – a to je nasljeđe. Bezbjednosni sektor je naslijeđen i nije bio spreman za velike izazove sa kojima se suočavala policija. Događaj iz 2025. bio je nepredvidiv, nije se moglo proaktivno postupati i spriječiti posljedica, već je policija nastupala nakon počinjenog krivičnog djela – kazao je Šćepanović.
On je dodao da je krvavi pir koji se dogodio 1. januara na Cetinju trajao pola sata.
– Službenici su uspjeli u nekih šest sati da izoluju osumnjičenog i stave ga pod opsadu. Tada je imao dva rješenja – da se preda ili da izvrši samoubistvo – rekao je Šćepanović.
V.d. direktora policije saopštio je da su izvršeni pretresi objekata osumnjičenog Aleksandra Martinovića i da su tom prilikom pronađene dvije ručne bombe, dvije starije puške, četiri mobilna telefona i hladno oružje.
– Sredstvo izvršenja ovog krivičnog djela je upravo pištolj koji je izvršilac uzeo iz pomoćnog objekta. Sa najvećim stepenom sumnje smatramo da ga je uzeo iz šporeta, gdje su pronađeni tragovi. Martinović je prethodno bio registrovan u evidencijama Uprave policije – dodao je Šćepanović.
Na osnovu dostupnih dokaza, Šćepanović je kazao da se za Martinovića može reći da je bio antisocijalan, imao prijeku narav i bio agresivan. „Preživjeli su stava da je Martinović bio antisocijalan i da su dugi niz godina trpjeli njegovo sebično ponašanje“, rekao je on.
Šćepanović je istakao da je policija 1. januara zaprimila 108 poziva građana koji su željeli da prijave Martinovića.
– Suština se ne mijenja nakon prva dva poziva – dodao je on.
On je naglasio da nijedna informacija o ovom slučaju neće biti uskraćena porodicama žrtava.
– Imam komunikaciju sa porodicama žrtvi. Uzimajući sve u obzir, mi ne možemo odgovoriti na pitanje zbog čega se desio ovaj slučaj – poručio je Šćepanović.
Na dnevnom redu sjednice su sljedeće tačke: Informacija o aktivnostima koje je Uprava policije preduzela povodom tragičnog događaja na Cetinju 1. januara 2025. godine; Informacija o aktivnostima povodom tragičnog događaja u naselju Medovina u Opštini Cetinje od 12. avgusta 2022. godine; Informacija o postupku vršenja provjera za utvrđivanje (ne)postojanja bezbjednosnih smetnji u obavljanju bezbjednosnih poslova, koji sprovodi nadležna komisija u skladu sa Zakonom o unutrašnjim poslovima; kao i informacije o utvrđivanju disciplinske odgovornosti i pokretanju postupaka s tim u vezi, te Informacija o postupku zapošljavanja pripadnika policije Ministarstva unutrašnjih poslova, aktivnostima nadležnih komisija i procedurama, kao i druga tekuća pitanja.
Sjednicu je moguće pratiti uživo putem linka koji je dostupan javnosti.
Komentariši