Stevan, Milan i Vujadin Nikčević obratili su se javnosti povodom posljednjih dešavanja vezanih za slučaj otpada grit, oštro demantujući tvrdnje kompanije “MM System”, koja ih optužuje za klevetu i nanošenje štete ugledu firme. Nikčevići ističu da upravo postupci ove kompanije jasno ukazuju na devastaciju i manipulaciju javnosti.
– Firma ‘MM System’ sama sebi prišiva etiketu devastatora, dok nas optužuje za ono što zapravo oni rade. Očekujemo poziv od nadležnog tužioca kako bismo iznijeli sva naša saznanja o ovom slučaju. Ako je krivično djelo saopštiti istinu, prihvatićemo svaku kaznu – poručili su Nikčevići.
Njihova reakcija uslijedila je nakon što je menadžment “MM Systema” saopštio da je 2. decembra Osnovnom državnom tužilaštvu u Nikšiću podnio krivične prijave protiv Stevana i Milana Nikčevića, kao i još jedne osobe zaposlene u Opštini Nikšić. Iz firme su tada tvrdili da navedene osobe u kontinuitetu pokušavaju da “bace ljagu” na ugled firme i njenog direktora Milana Erbeza.
Nikčevići u svom reagovanju podsjećaju da je firma “MM System” deponovala otpad grit u naseljima Kličevo i Straševina, što je izazvalo revolt mještana. Oni postavljaju niz pitanja o zakonitosti tih postupaka:
“Kako je moguće da rješenje Agencije za zaštitu životne sredine, kojim se dozvoljava prerada otpada, sadrži nelogičnosti poput datuma izdavanja prije podnošenja zahtjeva?
Kako opravdavaju da su imali dozvolu za preradu pet tona otpada dnevno, a iz brodogradilišta izvozili stotine tona dnevno?
Gdje su dozvole za deponovanje otpada na parcelama Opštine Nikšić i Željeznice Crne Gore?”
Takođe, istakli su da ekološka inspekcija nije samo naložila uklanjanje otpada, već je žalba firme “MM System” povodom tog naloga odbijena.
– Iako žalba nije odlagala izvršenje rješenja, rok za uklanjanje bio je do sredine septembra. Međutim, umjesto uklanjanja, Agencija za zaštitu životne sredine promijenila je status otpada u ‘neotpad’, kako bi mogao biti korišćen za pokrivni sloj na deponiji Livade – naveli su Nikčevići.
Prema njihovim tvrdnjama, “MM System” nije izvršio obaveze ni prema Opštini Nikšić, niti je zemljište vraćeno u prvobitno stanje.
– Umjesto uklanjanja, materijal je samo prekriven zemljom. O tome svjedoče i fotografije sa lica mjesta, koje dostavljamo redakciji – ističu oni.
Nikčevići su takođe ukazali na razliku u količinama otpada.
– Ako je javno poznato da je firma preuzela 4.900 tona otpada, kako je moguće da je samo 1.000 tona završilo na deponiji Livade? – zapitali su se.
Za kraj, zaključili su da je cilj firme “MM System” zaštita sopstvenog imidža, dok posljedice njihovih postupaka ostaju na teret lokalne zajednice.
– Naša borba nije usmjerena protiv pojedinaca, već za zaštitu našeg grada i životne sredine – poručili su Stevan, Milan i Vujadin Nikčević.
Komentariši