Crnogorsko stručno udruženje za energetiku, ekologiju, ekonomiju i efikasnost (MNE4E) doniralo je Javnoj predškolskoj ustanovi “Dragan Kovačević” u Nikšiću dvadeset jednu sadnicu jelki, čime su pokrenuli inicijativu koja spaja ekološke vrijednosti, obrazovanje i brigu za najmlađe.
Iz MNE4E ističu da je cilj akcije višestruk: osim što se kroz sadnju promovišu prave vrijednosti i ekološka svijest, poboljšavaju se i sanitarni uslovi u predškolskim ustanovama. Jelke će pomoći u zaštiti djece od negativnog djelovanja zagađenog gradskog vazduha i buke, a istovremeno će doprinijeti stvaranju prijatnog i zdravog okruženja u kojem djeca borave, uče i rastu.
– Naša želja je da dvorišta nikšićkih vrtića na proljeće postanu zelene oaze u kojima će djeca uživati. Sadnja jelki ima i edukativnu komponentu – želimo podstaći najmlađe da od ranog uzrasta razvijaju ljubav prema prirodi i svijest o njenom očuvanju – navode iz MNE4E.
Sadnja će se sprovesti u saradnji sa zaposlenima u JPU “Dragan Kovačević”, predstavnicima udruženja MNE4E i, najvažnije, samom djecom. Organizatori vjeruju da će uključivanje mališana u ovaj proces pomoći u razvoju njihovog estetskog senzibiliteta i osjećaja odgovornosti za prostor u kojem borave.
– Pozivamo sve građane, organizacije i institucije da nam se pridruže u ovakvim inicijativama. Svojim primjerom želimo pokazati da zajedno možemo doprinijeti očuvanju biljnog svijeta i stvaranju zdravijeg okruženja za sve nas – poručili su iz MNE4E.
Ovo je prva akcija ove vrste koju organizuje MNE4E u Nikšiću, ali iz udruženja najavljuju da će trud da se ovakve inicijative realizuju i u budućnosti. Nadaju se da će sadnja stabala postati tradicija i da će inspirisati druge da prepoznaju važnost ekoloških akcija u lokalnoj zajednici.
Druženje, učenje i sadnja stabala predstavljaju savršen spoj aktivnosti koje afirmišu ljubav prema prirodi i zajedništvo, te šalju snažnu poruku o potrebi očuvanja naše planete.
Komentariši