Nova pravila za ulazak i izlazak iz EU za državljane nekoliko zemalja, među njima i Crna Gora

post-img Foto: Crna hronika
Crna hronika 09.12.2024. 10:58

Nova pravila za ulazak i izlazak iz Evropske unije primjenjuju se na državljane nekoliko zemalja, među kojima su i Crna Gora, Srbija, Bosna i Hercegovina, Sjeverna Makedonija, Albanija, Moldavija, Ukrajina i Gruzija. Ova pravila odnose se na građane trećih zemalja koji ne zahtijevaju vizu za ulazak u EU, a koja obuhvataju i države Zapadnog Balkana. Novi sistem, koji je dio šireg procesa digitalizacije granica EU, podrazumijeva obaveznu registraciju ulazaka i izlazaka putem sistema EES (Entry/Exit System).

Sistem registracije ulazaka i izlazaka, koji je dio nastojanja da se unaprijedi sigurnost i efikasnost graničnih kontrola unutar Šengenskog područja, počinje da se primjenjuje postepeno. Prvi put će biti korišćen na odabranim graničnim prelazima, a njegov potpuni rad biće uspostavljen u roku od šest mjeseci. Prema pravilima, granična tijela država članica EU počinju da registruju podatke o državljanima trećih zemalja koji prelaze granice, počevši od najmanje deset graničnih prijelaza. Za to vrijeme, podaci će biti elektronski bilježeni samo na prelazima na kojima će djelovati EES, dok će pasoši i dalje biti pečatirani na svim granicama.

Svaka država članica EU dužna je da postavi planove za implementaciju EES-a, a o napretku implementacije izvještavaće Evropsku komisiju na mjesečnom nivou. U periodu od šest mjeseci, sistem će se postepeno širiti na sve granične prelaze, čime će biti omogućena potpuna digitalizacija registracije ulazaka i izlazaka iz EU.

EES je automatizovani IT sistem koji će bilježiti podatke o državljanima zemalja van EU koji borave na kraćem vremenskom periodu. Sistem će pratiti sve prelaze vanjske granice EU i zemalja koje su članice Šengenskog prostora. Konkretno, EES će bilježiti ime osobe, podatke iz putne isprave, biometrijske podatke, kao što su otisci prstiju i snimke lica, te datum i mjesto ulaska i izlaska. Takođe, sistem će ubilježiti slučajeve odbijanja ulaska u EU.

Ovaj sistem će zamijeniti dosadašnji metod pečatiranja pasoša, omogućavajući tačno praćenje ulazaka i izlazaka iz Šengenskog područja, a takođe će omogućiti efikasno otkrivanje osoba koje su prekršile uslove boravka. Zamenjujući manuelni sistem pečatiranja pasoša, EES će unaprijediti sigurnost granica smanjenjem prevara sa identitetom i ubrzati identifikaciju onih koji su prekoračili rok boravka.

Implementacija EES-a ima značajne prednosti, kako za sigurnost, tako i za udobnost putovanja. Smanjiće se mogućnost prevara s identitetima, olakšati praćenje osoba koje su prekršile vizne propise, a automatske granične kontrole ubrzaće čitav proces prelaska granica. Korišćenje digitalnih sistema za praćenje ulazaka i izlazaka omogućava poboljšanje iskustva putnika jer će se proces kontrole ubrzati, čineći ga efikasnijim i manje stresnim. Ovaj sistem takođe doprinosi integraciji sigurnosnih sistema EU, omogućavajući različitim informacijskim sistemima da komuniciraju međusobno.

Novi sistem EES primjenjivaće se u svim državama članicama EU, osim Irske i Kipra, ali takođe i u Norveškoj, Islandu i Švajcarskoj, jer su i ove zemlje dio Šengenskog prostora. Irska i Kipar, kao zemlje koje nisu dio Šengena, neće primjenjivati ovaj sistem.

Sistem ulaska i izlaska (EES) predstavlja ključni korak ka modernizaciji i digitalizaciji graničnih kontrola, čime će se dodatno unaprijediti sigurnost unutar Šengenskog prostora i olakšati putovanja između zemalja članica EU. Kroz postepenu primjenu ovog sistema, očekuje se poboljšanje efikasnosti i brzine kontrole na granicama, što će donijeti brojne koristi kako za države članice, tako i za putnike.

Komentariši

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Neophodno je ispuniti sva polja označena sa *

Prije pisanja komentara molimo da se upoznate sa Pravilima komentarisanja.


Sačuvaj moje podatke na ovom pregledniku