Očuvanje biološke raznolikosti: Lunarna hladnjača kao poslednja šansa

post-img Foto: Shutterstock
Izvor: Danas 02.05.2024. 09:42

Novo istraživanje objavljeno od strane Kvins univerziteta u Belfastu iznosi alarmantne podatke o stanju biodiverziteta na planeti, ukazujući na to da je ljudska aktivnost dovela više od milion različitih vrsta životinja i biljaka na rub izumiranja.

Prema studiji, samo 49 odsto životinjskih vrsta trenutno nije u opasnosti, dok 48 odsto bilježi pad populacije i različite faze degradacije. Još alarmantnije, samo tri procenta svih životinjskih vrsta doživljava rast, što ukazuje na sveopštu krizu u biodiverzitetu.

Neki naučnici upozoravaju da bi, ako se ne preduzmu radikalni koraci u zaštiti prirode, do sredine ovog vijeka moglo nestati oko milion vrsta biljaka i životinja sa lica Zemlje.

Mary Hagedorn sa Smitsonian instituta u Vašingtonu ističe da postoji način da se izumiruće vrste spasu od potpunog nestanka. Ona predlaže krioprezervaciju, proces zamrzavanja biološkog materijala koji omogućava očuvanje života i do 100 godina. Inspiraciju za ovakav pristup Hagedorn je pronašla u “sefu” za očuvanje biljaka izgrađenom u Norveškoj 2008. godine.

Naučnici žele pohraniti DNK 6,7 miliona Zemljinih vrsta na lunarnu arku kao rezervu

Hagedorn predlaže da se na Mjesecu izgrade specijalna skladišta za očuvanje ćelija životinja, jer dugotrajno očuvanje ovih ćelija zahtijeva znatno niže temperature. Skladišta na Mjesecu, sa temperaturama od oko minus 160 stepeni, mogla bi pružiti idealne uslove za dugoročno čuvanje ćelija. Ova tehnologija omogućila bi naučnicima da kreiraju ćelije jaja ili sperme i izvrše proces kloniranja izumrlih vrsta.

Pored ugroženih vrsta poput slonova, gorila i velikih mačaka, Hagedorn ističe važnost čuvanja ćelija životinja koje imaju ključnu ulogu u održavanju ekosistema, poput korala, dabrova i polinatora kao što su pčele i slijepi miševi.

Iako je ideja o lunarnim skladištima za spas životinjskih vrsta izvodljiva, naučnici ističu da bi radijacija na površini Mjeseca mogla biti prepreka. Zaštita od svemirskog zračenja zahtijevaće dodatne tehnološke inovacije kako bi se osiguralo dugoročno očuvanje ćelija i uspjeh ovog ambicioznog projekta.

POVEZANI ČLANCI

Komentariši

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Neophodno je ispuniti sva polja označena sa *

Prije pisanja komentara molimo da se upoznate sa Pravilima komentarisanja.


Sačuvaj moje podatke na ovom pregledniku