Od novembra nova pravila za ulazak u EU: Ovo su uslovi koje morate ispuniti

post-img Foto: Reuters
autor-img 24KROZ7 30.08.2024. 12:10

Od 10. novembra ove godine, građani sa Balkana koji planiraju putovanje u Evropsku uniju i druge šengenske zemlje suočiće se s novim pravilima prilikom prelaska granica. Pored pasoša, novca i odgovarajuće garderobe, sada će biti potreban i poseban sertifikat za ulazak u EU, kao i u Švajcarsku, Norvešku, Island i Lihtenštajn. Ovaj korak je dio novog ulazno-izlaznog sistema (EES – Entry/Exit System), koji će uticati na državljane oko 60 zemalja, uključujući i zemlje Balkana.

Novi sistem i sertifikat za ulazak

Novi EES sistem počinje s radom 10. novembra, a predviđa elektronsku registraciju ulaska i izlaska iz šengenskog prostora. Uz ovaj sistem, biće uveden i ETIAS (European Travel Information and Authorization System), koji zahtijeva dobijanje posebnog sertifikata, odnosno autorizacije, prije polaska na put. ETIAS dozvola biće obavezna za sve putnike, ali čak ni njeno posjedovanje ne garantuje automatski ulazak u neku od zemalja EU.

Svi putnici će biti podvrgnuti standardnim kontrolama, a granični službenici zadržavaju pravo da odbiju ulazak u zemlju ako se utvrdi da putnik ne ispunjava sve potrebne uslove. Razlozi za odbijanje ulaska mogu biti različiti, uključujući bezbjednosne prijetnje, rizike po javno zdravlje ili nedostatak sredstava za pokrivanje troškova boravka.

Razlozi za odbijanje ulaska

Jedan od glavnih razloga zbog kojih putnik može biti vraćen sa granice je ugrožavanje bezbjednosti. Svi podaci putnika biće proverjavani kroz baze podataka koje su dostupne policijskim službama zemalja članica šengenskog sistema, kao i agenciji EUROPOL. Ako postoji bilo kakva sumnja u vezi sa bezbjednošću putnika, ulazak može biti odbijen.

Osim bezbjednosnih razloga, ulazak može biti odbijen i zbog rizika po zdravlje. U nekim slučajevima, granični službenici mogu zahtijevati ljekarski pregled kako bi se osiguralo da putnik ne predstavlja zdravstvenu prijetnju. Takođe, uslov za ulazak je i opravdan boravak u zemlji, što znači da putnici moraju imati dovoljno sredstava za pokrivanje troškova svog boravka. Minimalni iznos novca koji je potreban za boravak u EU varira u zavisnosti od zemlje i može se kretati od 45 eura dnevno u Njemačkoj i Italiji do 120 evra dnevno u Francuskoj ako nemate potvrdu o smještaju.

Finansijski uslovi i potrebna dokumentacija

Jedan od ključnih faktora koji može uticati na odluku o dozvoli ulaska je finansijska sposobnost putnika da izdrži boravak u EU. Većina zemalja članica zahtijeva dokaz o minimalnom iznosu sredstava za svaki dan boravka. Na primer, posjetioci Španije moraju imati najmanje 90 eura dnevno po osobi, dok Francuska traži 120 eura dnevno u slučaju da ne postoji potvrda o smještaju.

Pored finansijskih sredstava, putnicima može biti zatraženo da prilože potvrdu o smještaju, kao i povratnu kartu ili kartu za nastavak putovanja. Ova pravila variraju u zavisnosti od zemlje članice, pa je preporučljivo da se unaprijed informišete o specifičnim uslovima ulaska za svaku destinaciju putem zvaničnih stranica ambasada ili konzulata.

Validnost pasoša i druge važne informacije

Jedan od uslova na koji treba obratiti posebnu pažnju je i važenje pasoša. Putna isprava mora biti validna najmanje tri mjeseca nakon planiranog datuma povratka, a pasoš ne smije biti stariji od deset godina. Ovo pravilo je strogo i može biti razlog za odbijanje ulaska čak i ako su ispunjeni svi drugi uslovi.

Kako funkcionišu EES i ETIAS?

EES i ETIAS sistemi su dio šire strategije Evropske unije da unaprijedi kontrolu nad svojim granicama. Uvođenjem EES sistema, ukida se pečatiranje pasoša, ali će zato biti uzimanje otisaka prstiju i fotografisanje svakog putnika pri prelasku granice. Cilj je poboljšanje praćenja ulazaka i izlazaka iz šengenskog prostora, kao i borbe protiv nezakonitih migracija i drugih prijetnji.

ETIAS, s druge strane, funkcioniše kao elektronska autorizacija za putovanje i obavezna je za građane oko 60 zemalja. Putnici će prije polaska morati da popune online formular ili putem mobilne aplikacije, gdje će unijeti lične podatke, podatke o putnoj ispravi, informacije o obrazovanju, zaposlenju, kao i planove za putovanje i boravak. Osim toga, biće neophodno navesti i eventualne krivične presude, ranija putovanja u ratne zone, kao i informacije o prethodnim deportacijama.

U slučaju odbijanja zahtjeva za ETIAS autorizaciju, putnik će putem e-maila biti obaviješten o razlozima odbijanja i dobiće uputstva o mogućnosti žalbe. Žalbeni proces je specifičan za svaku zemlju članicu, a putnici čiji je zahtjev odbijen mogu ponovo podnijeti prijavu.

Uvođenje EES i ETIAS sistema označava početak nove ere u kontroli prelaska granica šengenskog prostora. Građani Crne Gore i drugih zemalja Balkana moraju biti svjesni novih procedura i uslova kako bi izbjegli neprijatnosti na granici. Prije putovanja, važno je da se dobro informišete o svim potrebnim dokumentima, pravilima i uslovima, jer čak i najmanji propust može rezultirati odbijanjem ulaska u EU. Pripremite se na vrijeme, provjerite validnost pasoša, obezbijedite potrebne finansijske dokaze i budite spremni za nove procedure na graničnim prelazima.

Komentariši

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Neophodno je ispuniti sva polja označena sa *

Prije pisanja komentara molimo da se upoznate sa Pravilima komentarisanja.


Sačuvaj moje podatke na ovom pregledniku