OEBS preporučuje oštrije kazne za transparentnije finansiranje partija

post-img OEBS
autor-img 24KROZ7 07.09.2024. 10:00

Kancelarija OEBS-a za demokratske institucije i ljudska prava u svom Preliminarnom mišljenju o crnogorskom Zakonu o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja preporučila je redovno preispitivanje visine novčanih kazni kako bi se osigurala njihova učinkovitost, srazmjernost i odvraćajući efekat kroz vrijeme. Ova preporuka dolazi u trenutku kada se ističe potreba za strožim sankcijama kako bi se obezbijedila veća transparentnost u finansiranju političkih partija i kampanja.

Prema OEBS-u, trenutne finansijske sankcije predviđene Zakonom, koje variraju od 5,000 do 20,000 eura, odnosno od 200 do 2,000 eura, mogu dovesti do percepcije nedosljednosti ili čak pristrasnosti u donošenju odluka. U mišljenju se naglašava potreba za jasnim smjernicama koje bi Agencija za sprečavanje korupcije trebala izraditi i objaviti, kako bi se precizno utvrdili kriterijumi za određivanje visine kazni.

Pored toga, preporučeno je da se kazne utvrđuju na osnovu indeksacije, kako bi se izbjegla njihova zastarjelost i kako bi se očuvala njihova djelotvornost tokom vremena.

Takođe, OEBS je ukazao na određena neslaganja u Zakonu kada je riječ o izricanju novčanih kazni i drugih sankcija, poput gubitka sredstava iz javnih izvora. Prema članu 60 Zakona, Agencija može izreći kaznu potpunog ili djelimičnog gubitka budžetskih sredstava za određene prekršaje, ali ti isti prekršaji su navedeni i u članu 66, što može dovesti do pravne nedosljednosti.

U mišljenju se naglašava da sve sankcije moraju biti jednoobrazno srazmjerne, učinkovite i odvraćajuće, te da se mora uvesti standardizacija kako bi se eliminisale sve pravne nedosljednosti. Takođe, OEBS preporučuje redovno preispitivanje visine novčanih kazni kako bi se osigurala njihova dugoročna djelotvornost i pravednost.

Ove preporuke OEBS-a imaju za cilj da osnaže transparentnost i pravičnost u finansiranju političkih subjekata, što je ključni element u očuvanju povjerenja građana u demokratske procese u Crnoj Gori.

Komentariši

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Neophodno je ispuniti sva polja označena sa *

Prije pisanja komentara molimo da se upoznate sa Pravilima komentarisanja.


Sačuvaj moje podatke na ovom pregledniku