Ostavka Gazivode: Krnji Tužilački savjet, još jedan udarac za Spajićevu Vladu

post-img Siniša Gazivoda – Foto: YouTube (PrtSc)
Izvor: Vijesti 14.08.2024. 11:00

Član Tužilačkog savjeta (TS) Siniša Gazivoda podnio je danas ostavku na svoju funkciju, saznaju “Vijesti”. Prema potvrđenim informacijama, Gazivoda je ovu odluku donio zbog ograničenja uvedenih novim Zakonom o sprečavanju korupcije, a nakon negativnog mišljenja Agencije za sprečavanje korupcije. Ovim postupkom Gazivoda je okrnjio Tužilački savjet, što predstavlja još jedan udarac za Spajićevu Vladu.

Prema njegovim riječima, navedena ograničenja, zajedno sa ograničenjima koja je sam sebi uveo “kako bi kao član Tužilačkog savjeta izbjegao bilo kakvu sumnju u pogledu sukoba interesa,” onemogućavala bi ga da se bavi advokaturom. “…Koja je moj primarni poziv i izbor,” naglasio je Gazivoda. On se zahvalio Skupštini Crne Gore na ukazanom povjerenju prilikom izbora na funkciju.

Gazivoda je za člana Tužilačkog savjeta, iz reda uglednih pravnika, izabran krajem decembra 2021. godine. Tada je njegov izbor podržalo 44 poslanika. Zahvaljujući njegovim inicijativama, Tužilački savjet je došao do mnogih bitnih podataka o radu tužilačke organizacije.

Tako su TS i javnost saznali da najmanje 1.000 nerasvijetljenih “živih” predmeta godinama skuplja prašinu u arhivi Osnovnog državnog tužilaštva (ODT) u Podgorici, a da niko od tužilaca nikada nije bio zadužen da radi na njima. Nakon što je to otkriveno, Tužilački savjet donio je zaključke da se od svih državnih tužilaštava u roku od 60 dana dobiju informacije o broju KTN predmeta.

Ispostavilo se da su crnogorska tužilaštva čak 2.208 predmeta vodila kao slučajeve u kojima preduzimaju radnje, iako je nastupila zastara krivičnog gonjenja jer su stajali u arhivama i niko nije postupao u njima. Najviše zastarjelih, a navodno živih predmeta je bilo u podgoričkom Osnovnom tužilaštvu, preko 1.950, nakon toga u rožajskom tužilaštvu, oko 130. Zastarjelih, a na papiru aktivnih predmeta je bilo i u podgoričkom Višem tužilaštvu, sedam, ali i jedan u Specijalnom tužilaštvu.

Gazivoda je objelodanio i podatke podgoričkog ODT-a da je u 25 predmeta, gdje je bilo preko 1.100 oštećenih, formiranih zbog falsifikovanja podrške potpisa nakon predsjedničkih izbora 2018. godine, nastupila relativna zastara još 2021. godine. On je iz akta ODT-a, TU br. 289/23 od 28.3.2023. godine, uočio da je tužilaštvo preduzimalo radnje u dijelu da se utvrdi da se radi o falsifikovanom potpisu – saslušanje oštećenih i grafološko vještačenje, ali ne i da je nakon toga preduzeta niti jedna radnja koja bi vodila otkrivanju učinioca krivičnog djela.

Gazivoda je tražio i da TS zaključkom obaveže državna tužilaštva da na internet stranici objavljuju rješenja o odloženom krivičnom gonjenju, uz anonimizaciju, zbog dodatne transparentnosti. Na njegovu inicijativu, Tužilački savjet je tražio da im se dostavi informacija o broju predmeta i radnjama preduzetim u predmetima formiranim povodom policijske torture, koje je Specijalno državno tužilaštvo dostavilo na nadležnost tokom aprila, maja, juna i jula prošle godine Višem državnom tužilaštvu u Bijelom Polju i Osnovnom državnom tužilaštvu u Podgorici, povodom krivičnih djela zlostavljanje, mučenje i otmica.

Ostavka Gazivode dolazi u trenutku kada je Spajićeva Vlada pod pritiskom zbog niza kontroverzi i problema. Ovo dodatno oslabljuje povjerenje javnosti u trenutnu administraciju, te će biti zanimljivo vidjeti kako će se situacija razvijati u narednim mjesecima.

Komentariši

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Neophodno je ispuniti sva polja označena sa *

Prije pisanja komentara molimo da se upoznate sa Pravilima komentarisanja.


Sačuvaj moje podatke na ovom pregledniku