Nakon polaganja zakletve, Valentina Pavličić je stupila na dužnost predsjednice Vrhovnog suda Crne Gore. Ovaj događaj označava početak njenog mandata u izazovnom periodu za crnogorski pravosudni sistem.
Vrhovni sud saopštio je da je Pavličić izabrana za predsjednicu glasovima svih sedam prisutnih članova Sudskog savjeta. Odluka je donesena nakon što je Opšta sjednica Vrhovnog suda, 19. novembra, predložila Pavličić za kandidatkinju za ovu funkciju.
Uoči izbora, Pavličić je navela da situacija u sudstvu nije dobra i da analiza pokazuje da crnogorski sudski sistem nije u mogućnosti da rešava priliv predmeta. Takođe, istakla je da oni koji neosnovano napadaju sudije i sudove moraju biti svjesni da time podrivaju državu.
Pavličić je takođe komentarisala rad Specijalnog odjeljenja Višeg suda, poručivši da se predmeti korupcije i organizovanog kriminala ne mogu suditi kao do sada. Naglasila je da svaki sudija ovog odjeljenja mora imati program rada, kojim će planirati kako i na koji način završiti svoje predmete.
Pavličić je od 2013. do 2015. godine bila predsjednica Krivičnog odjeljenja Višeg suda u Podgorici, a od septembra 2015. do početka 2024. godine obavljala je funkciju zastupnice Crne Gore pred Evropskim sudom za ljudska prava.
Komentariši