Građanski i ekološki aktivista Darko Saveljić, na svom Fejsbuk profilu, objavio je oštar komentar povodom situacije u Nacionalnom parku Durmitor. Kako navodi, ono što kriminalnim režimima nije uspjelo tokom tri decenije, nova vlast je uspjela – da našim parama i helikopterima Vojske i Policije Crne Gore, danima prenosi opremu privatniku koji je, bez dozvola i u II zoni zaštite, postavio planinarski kamp. Na taj način, kako kaže Saveljić, urušene su vrijednosti koje su još 1952. godine, kada je Durmitor proglašen nacionalnim parkom, bile prepoznate kao nezaobilazne.
Saveljić takođe navodi da su i Nacionalni parkovi Crne Gore upozoravali da je firma prekršila zakone i narušila načela zaštite, ignorišući upozorenja o obustavi aktivnosti. Kako ističe, Crna Gora ima samo 9 odsto teritorije pod nacionalnim parkovima, ali nije u stanju da ih zaštiti. Saveljić naglašava da država, umjesto da čuva prirodne resurse, poziva turiste da posjete “netaknutu ljepotu” Durmitora, dok svijet posmatra našu bahatost i neodgovornost.
Na kraju, Saveljić upozorava da bi ovakva nebriga mogla ponovo izazvati reakciju UNESCO-a, koji je svetsku baštinu Durmitora već stavio pod svoje okrilje. “Sram nas bilo”, poručuje Saveljić u svom postu.
Komentariši