Put pod noge o trošku građana: Spajić na službene puteve vodi i suprugu

post-img Foto: Vlada Crne Gore
Dan 06.06.2025. 09:39

Prvi mjeseci ove godine potvrdili su zbog čega je Vlada Crne Gore u budžetu za 2025. značajno povećala iznos za službena putovanja – sa prošlogodišnjih šest na čak osam miliona eura. Naime, funkcioneri, njihovi najbliži saradnici, a sve češće i članovi njihovih porodica, gotovo su neprestano na putovanjima po svijetu, nerijetko u glomaznim delegacijama i s nejasnim rezultatima tih posjeta.

Kao da se takmiče ko će dalje i s brojnijom pratnjom – tako se može opisati tempo aktuelne vlasti kada je riječ o službenim putovanjima. Posebnu pažnju javnosti izaziva praksa da premijera Milojka Spajića na zvanične posjete drugim državama često prati supruga Milena. Iako prisustvuje sastancima i događajima visokog protokolarnog nivoa, njeno ime se ne pojavljuje u zvaničnim sastavima delegacija, što otvara pitanje: da li troškove njenih putovanja snose građani?

Amerika, Japan, Emirati… i “prva dama” u avionu

Premijer Spajić je u aprilu ove godine boravio u Sjedinjenim Američkim Državama od 21. do 28. aprila, a delegaciju su, pored njega, činili njegova savjetnica, ministar finansija, dvije državne sekretarke Ministarstva finansija, tri generalna direktora i šefica kabineta ministra. Njegova supruga, iako prisutna na toj posjeti, nije bila zvanično navedena u delegaciji. Isti obrazac viđen je i prilikom Spajićevih ranijih službenih boravaka – u martu je bio u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, gdje je takođe s njim bila i Milena Spajić, a nedavno i u Japanu.

Ni u jednoj od tih posjeta ime njegove supruge nije zvanično navedeno. U delegaciji za UAE, zvanično su bili šef kabineta predsjednika Vlade, tadašnja državna sekretarka za urbanizam (danas ministarka javnih radova), generalni sekretar Ministarstva vanjskih poslova i dva savjetnika premijera.

Masovna putovanja i nedefinisana svrha

Kada nije riječ o premijeru, tu su i ostali članovi Vlade koji su se, po svemu sudeći, zaljubili u SAD – u rasponu od nekoliko mjeseci, mnogi su se tamo vraćali i po dva puta. Potpredsjednik Vlade i ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović, ministar za ljudska i manjinska prava Fatmir Đeka, ministar za dijasporu Mirsad Azemović i ministarka turizma Simonida Kordić su samo neki od njih. Ibrahimović je putovao sam, Đeka sa jednim sekretarom, Azemović je u SAD išao dva puta – jednom s jednim članom, drugi put s dva, dok je Kordić u Njujork povela oba državna sekretara, šeficu kabineta i PR službenicu.

U martu ove godine u Njujorku je boravila i šesnaestočlana crnogorska delegacija na zasjedanju Komisije UN o statusu žena, sa čak pet ministarki, pet poslanika i savjetnicima iz različitih resora. Još u oktobru prošle godine, u Vašington je putovala osamnaestočlana crnogorska delegacija koju su činili ministri za ekonomski razvoj, pomorstvo, energetiku, rudarstvo i javnu upravu.

Dnevnica – motiv više

Prema riječima izvršne direktorice Akcije za socijalnu pravdu (ASP) Ines Mrdović, ključni motiv za brojnost delegacija jeste pravo na dnevnice koje članovi dobijaju, dok su troškovi puta, smještaja i reprezentacije dodatno pokriveni.

– Zbog dnevnica delegacije su sve brojnije. Suština službenih putovanja treba da bude njihova korisnost – uspostavljanje saradnje, dogovaranje konkretnih projekata. No, nerijetko su to besmislena putovanja bez ikakve koristi za javni interes, na kojima se samo učestvuje u nekom događaju bez povratne vrijednosti – navela je Mrdović za „Dan”.

Dodala je da takva praksa mora biti zakonski regulisana i da se mora uvesti kriterijum svrsishodnosti.

– Sve dok se to ne uradi, organi će imati slobodu da odobravaju bespotrebna putovanja i delegacije će ostati ili postati još brojnije – upozorava ona.

Što se tiče premijera koji na putovanja vodi suprugu, Mrdović kaže da mu to kao najvišem državnom funkcioneru zakon dozvoljava, ali ostaje pitanje opravdanosti takvih praksi.

Paprene dnevnice: SAD 112€, UAE 114€

Prema važećoj uredbi o naknadama, dnevnice za službena putovanja se kreću od 63 eura za Albaniju, do 136,85 eura za Singapur. Dnevnica za SAD iznosi 112,35 eura, a za Ujedinjene Arapske Emirate 114,45 eura. Japan, gdje su takođe boravile crnogorske delegacije, “plaća se” 78,4 eura dnevno.

Kritike iz civilnog sektora: Turizam na račun naroda

Saradnik u Centru za građansko obrazovanje (CGO) Nikola Mirković ukazuje da država s velikim egzistencijalnim problemima ne štedi na privilegijama svojih funkcionera.

– U državi gdje ljudi teško preživljavaju, gdje je sistem zdravstva i obrazovanja devastiran, samo se ne štedi na putovanjima, automobilima, dnevnicama… I to uz učinak koji je vrlo upitan ili nepostojeći – kaže Mirković.

Ističe da pojedina putovanja više djeluju kao turističke ekskurzije nego kao ozbiljne državne misije.

– A to plaćamo svi mi. Apsurdno je da država ovih dimenzija i ograničene moći saradnje sa udaljenim zemljama ima skoro konstantne posjete na svim kontinentima. Nerijetko te delegacije broje po desetak članova, a efekti su – nevidljivi – navodi Mirković.

Posebno problematizuje pojavljivanje supruge premijera Milojka Spajića na mnogim događajima.

– Primjećuje se njegova namjera da je predstavi kao „prvu damu“, iako u našem uređenju to ne postoji. Takvu simboliku, protokolarnu i reprezentativnu, ima supruga predsjednika države, a i to je više običaj nego zakonska kategorija. Ne postoji formalna institucija prve dame u Crnoj Gori – zaključuje Mirković.

Put pod noge, ali o trošku naroda

Službena putovanja crnogorskih zvaničnika sve češće izgledaju kao luksuzne turneje, često bez jasne svrhe i evaluacije rezultata, dok brojnost delegacija izaziva sumnju da se više vodi računa o dnevnicama nego o stvarnom državnom interesu. U tom kontekstu, prisustvo premijerove supruge na zvaničnim putovanjima, van delegacijskog okvira, dodatno otvara pitanje transparentnosti i racionalne upotrebe javnog novca. Građani Crne Gore, koji sve te troškove finansiraju, i dalje čekaju konkretne rezultate tih posjeta – osim fotografija na društvenim mrežama.

Komentariši

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Neophodno je ispuniti sva polja označena sa *

Prije pisanja komentara molimo da se upoznate sa Pravilima komentarisanja.


Sačuvaj moje podatke na ovom pregledniku