Predsjednik Sindikata uprave i pravosuđa Nenad Rakočević prisustvovao je sjednici Savjeta za reformu javne uprave, gdje su pored premijera Milojka Spajića i resornih ministara učestvovali i predstavnici Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori, na čelu sa ambasadorom Johanom Satlerom, kao i predstavnici SIGMA-e. Na sjednici je prezentovan izvještaj SIGMA-e o stanju javne uprave, kao i nacrt Akcionog plana za 2025-2026. godinu u okviru Strategije reforme javne uprave.
Međutim, umjesto očekivanog napretka, izvještaj SIGMA-e je ukazao na ozbiljne sistemske slabosti koje usporavaju reforme i smanjuju efikasnost javne uprave. Rakočević je istakao da je prezentacija navodnih uspjeha možda samo jednostrano mišljenje određenog kruga ljudi, dok su stvarne ocjene mnogo kritičnije.
Sporost reformi, politizacija i loša finansijska uprava
Prema nalazima SIGMA-e, sprovođenje reformi u javnoj upravi je sporo i neefikasno, uz nedostatak adekvatnih podsticaja za državne službenike. Posebno je naglašena politizacija imenovanja, gdje je čak 61% rukovodećih pozicija u 2023. godini bilo popunjeno putem VD statusa, što dovodi do nestabilnosti i netransparentnosti. Država se, kako je ocijenjeno, već duže vrijeme nalazi u stanju privremenih rješenja.
Još jedan ključni problem koji je prepoznat u izvještaju odnosi se na zarade državnih službenika. One su ocijenjene kao niske i nepravedno određene, što rezultira demotivacijom zaposlenih i odlaskom kvalitetnog kadra iz javne uprave. Evropski stručnjaci su sugerisali da bi zarade rukovodnog kadra trebalo da budu povećane i do 100%, uz obavezno proporcionalno povećanje plata nižim službenicima.
Pored toga, izvještaj je ukazao na ozbiljne nedostatke u upravljanju javnim finansijama, ističući da ne postoji jasna fiskalna strategija niti Fiskalni savjet koji bi kontrolisao državne finansije. Slaba realizacija budžeta, zaostaci u isplatama i problemi u sprovođenju budžetskih obaveza dodatno otežavaju situaciju.
Neodgovorno donošenje zakona i udaljavanje od EU integracija
Posebno je kritikovano donošenje zakona na ad hoc osnovi, bez transparentnosti i adekvatnih analiza, što, prema ocjeni SIGMA-e, otvara prostor za ozbiljne pravne i ekonomske probleme. Takođe, konstatovana je loša koordinacija evropskih integracija, što rezultira slabom realizacijom pristupnih obaveza i udaljavanjem Crne Gore od Evropske unije.
Jedan od ključnih problema koji Vlada nije uspjela da riješi, kako je naglašeno u izvještaju, jeste izostanak odgovornosti u upravljanju javnim sektorom. Uzroci se mogu tražiti u nedostatku stručnosti, lošem obrazovanju kadra, ali i u nekompetentnosti i političkom uticaju.
Sindikat: Realna slika daleko od uspjeha
Sindikat uprave i pravosuđa, kako je istakao Rakočević, na sjednici je iznio drugačiji narativ u odnosu na predstavnike vlasti. Sindikat je direktno upoznao predstavnike EU i SIGMA-e sa realnim problemima koji guše reforme i tjeraju kvalitetan kadar iz javne uprave.
„Male plate koje ugrožavaju egzistenciju, netransparentno donošenje loših zakonskih rješenja, politizacija zapošljavanja i nepoštovanje radnika su ključni problemi koji koče napredak. Sve to ukazuje na ozbiljnu zabrinutost ne samo za integracioni proces, već i za budućnost naše zemlje“, poručio je Rakočević.
Zaključak izvještaja SIGMA-e jasno pokazuje da stanje u javnoj upravi ne opravdava optimistične izjave predstavnika vlasti. Umjesto hvalospjeva o uspjesima, kako je naglasio Rakočević, potrebno je hitno preduzeti konkretne korake kako bi se reforme sprovele na način koji će zaista donijeti boljitak građanima Crne Gore.
Komentariši