Povodom nedavnog gostovanja predstavnika Resursnog centra „1. jun” na televiziji, kao i njihovih izjava u štampanim medijima, želimo da obavijestimo javnost o ozbiljnoj situaciji koja se već dugo vremena neprimjereno tretira. Kao grupa roditelja djece sa teškoćama u razvoju, želimo da ukažemo na pokušaje izvrtanja činjenica i neadekvatnog odgovora od strane nadležnih institucija.
Naime, još prije nekoliko mjeseci, četiri puta smo se obratili Prosvjetnoj inspekciji, ukazujući na kršenje Zakona o obrazovanju. Inspekcija je dala nalaz prema kojem je došlo do prekršaja u radu, a kao rješenje predloženo je razrješenje odgovornih lica u ustanovi. Nažalost, školski odbor se oglušio o ovaj prijedlog, a razlozi za ovakvu odluku su poznati samo njima, jer su postojali zakonski okviri koji im omogućavaju da donesu takvu odluku.
Takođe, zajedno sa grupom roditelja, obratili smo se i Ombudsmanu, koji je sačinio izvještaj u kojem se jasno ističe da su prekršena ljudska prava djece, što je direktno suprotno odredbama Ustava Crne Gore i Povelje UN o pravima djeteta.
Pored toga, prijave su podnijeli i drugi roditelji, a tri različita prosvjetna inspektora su postupala po njima, došavši do identičnih rješenja u različitim slučajevima. Ovaj niz nesređenih postupaka i neodgovarajućih rješenja duboko zabrinjava sve nas i šalje pogrešan signal o ozbiljnosti ove situacije.
Ne želimo komentarisati pojedinačne nastupe roditelja jer vjerujemo da svi rade u najboljem interesu naše djece. Međutim, zabrinjavaju nas istupi određenih nastavnika, koji se zasnivaju na poluinformacijama i dezinformacijama. Ovdje nije riječ o pitanju ko bi trebao biti direktor ili direktorica, već o ozbiljnom kršenju ljudskih i dječijih prava. Izvještaji Prosvjetne inspekcije i Ombudsmana govore sami za sebe. Nikome neće biti ugrožen posao, osim ako nije prekršen zakon, ali vjerujemo da će nezavisne institucije Crne Gore preispitati sve relevantne okolnosti i otkloniti svaku sumnju.
S obzirom na sve ovo, pozivamo Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija da ispoštuje zakone Crne Gore i međunarodne konvencije na koje je naša zemlja potpisnica. Želimo da se sve informacije sagledaju sa punom ozbiljnošću, kako bi se izbjegli nesretni slučajevi poput onog u Hrvatskoj, gdje institucije nisu reagovale na vrijeme i došlo je do teških posljedica. Apelujemo da se poštuju nalazi Prosvjetne inspekcije i Ombudsmana kako bi se spriječile daljnje štetne posljedice za našu djecu.
Mi, potpisnici ovog saopštenja, tražimo da se postupci okrenu u pravcu zaštite prava naše djece i da se poštuju zakonske norme kako bi se stvorili uslovi za bolju i pravedniju obrazovnu i socijalnu podršku. Pozivamo sve nadležne institucije da ozbiljno razmotre naše prijedloge i da postupaju u skladu sa zakonom.
Potpisnici saopštenja:
– Ramiz Šabotić
– Braho Žarić
– Miodrag Peković
– Goran Laković
– Ivana Ramović
– Andjela Jokic
– Boris Racković
– Sanel Hadžić
Komentariši