Saša Radović: Novinarstvo ne smije biti pod političkim pritiskom – pozivam RTCG da zaštiti slobodu riječi

post-img Saša Radović- Foto: Luka Zeković
autor-img 24KROZ7 28.10.2024. 14:59

Novinar Televizije Crne Gore (TVCG) Saša Radović izrazio je nadu da će rukovodstvo Radio-televizije Crne Gore (RTCG) pokazati dovoljno snage i odlučnosti da zaštiti integritet javnog servisa od političkih pritisaka i napada, uključujući i one usmjerene na njega lično. Radović se obratio javnosti povodom nedavnog incidenta koji je izbio nakon njegovog izvještavanja sa manifestacije “Dani zetskih kolača i priganica” u Zeti, gdje je nastupila srpska folk pjevačica Jelena Karleuša.

Opština Zeta se oglasila povodom Radovićevog izvještavanja, nazivajući ga “skandaloznim i nedopustivim” te zahtijevajući hitnu istragu od strane RTCG-a. Prema njihovom saopštenju, Radović nije pokazao poštovanje prema sagovornici, Tatjani Bojanić, vršiteljki dužnosti direktorice Turističke organizacije Zeta, kao ni prema manifestaciji i Opštini Zeta. Lokalna samouprava traži pokretanje disciplinskog postupka protiv Radovića, tvrdeći da njegovo ponašanje narušava etičke norme novinarske profesije.

Reakcija Radovića: Prijetnje i pritisci

U odgovoru na optužbe iz Zete, Radović je detaljno opisao događaje tokom i nakon izvještavanja. Naveo je da mu se Bojanić, kao direktorka TO Zeta, nije odazivala na pozive dan prije manifestacije, što ga je stavilo u nezavidnu situaciju jer nije imao glavnog sagovornika za direktno uključenje. Prema Radovićevim riječima, Bojanić mu je nekoliko sekundi pred uključenje rekla da je dan prije bio slobodan, što je za njega, kao novinara, bilo neobično s obzirom na važnost manifestacije za Zetu.

Tokom intervjua, Radović je uspio da informiše javnost o događaju, uz duhovitu primjedbu o pjesmama koje Karleuša izvodi, što je izazvalo dodatne tenzije. Nakon uključenja, direktorica Bojanić mu je, prema njegovim tvrdnjama, rekla:  “Ostanite tu i snimite što treba, a nakon toga ćemo drugačije razgovarati.” Radović je ovo doživio kao prijetnju, ističući da je cijeli incident bio u prisustvu njegovog tima, uključujući snimatelja i vozača.

Sindikat medija stao u odbranu novinara

Sindikat medija Crne Gore podržao je Radovića, naglašavajući da se disciplinske mjere protiv novinara ne mogu preduzimati bez adekvatnih dokaza i poštovanja etičkih normi. Podsjetili su da RTCG nema ombudsmana zaduženog za etička pitanja, što dodatno komplikuje situaciju, jer Savjet javnog servisa ne može preuzeti tu ulogu niti kažnjavati novinare zbog načina izvještavanja. Takođe, ukazali su na činjenicu da Javni servis nije u stanju formirati Etički odbor koji bi mogao pokretati pitanja disciplinske odgovornosti, čime su ostavljena otvorena vrata za političke pritiske.

Radović: Potrebna je podrška u borbi za slobodu medija

Radović je naglasio da se više puta u karijeri suočavao s pritiscima i da je navikao na premještanja i kazne unutar kuće u kojoj radi. Ipak, smatra da je važno nastaviti borbu za slobodu medija i zaštitu profesionalnih standarda. U svom obraćanju javnosti, Radović je istakao da je njegova jedina “krivica” to što je javnost obavještavao na način koji je u skladu sa novinarskom etikom i profesionalizmom. Dodao je da je već obavijestio Sindikat medija, Sindikat RTCG-a i nekoliko drugih relevantnih adresa o prijetnjama kojima je bio izložen.

Novinar se nada da će RTCG ovog puta pokazati snagu i zaštititi ga od političkog uticaja, kao i da će prepoznati njegov trud u promovisanju slobodne i istinite riječi. Pozvao je kolege i javnost da se zauzmu za slobodu novinarske profesije i spriječe da političari diktiraju kako i o čemu se izvještava.

Opština Zeta nastavlja s pritiscima

Opština Zeta je najavila da će o “skandaloznom postupanju” Radovića obavijestiti Delegaciju Evropske unije i druge relevantne adrese. Smatraju da je novinar svojim izvještavanjem pokušao da diskredituje ljude koji su, kako navode, izgradili karijere o kojima Radović “može samo da sanja”. Optužbe uključuju i insinuacije o zloupotrebi opijata tokom Radovićevog izvještavanja, što je novinar odbacio kao neosnovano.

Test za slobodu medija u Crnoj Gori

Ovaj slučaj otvara važna pitanja o slobodi medija i političkom uticaju na javni servis. Radovićeva borba za očuvanje profesionalnih standarda i prava novinara da slobodno izvještavaju o događajima može se smatrati testom za RTCG i cijelu crnogorsku javnost. Hoće li rukovodstvo RTCG-a stati na stranu novinara i braniti ga od političkih pritisaka ili će popustiti pred zahtjevima lokalnih vlasti, ostaje da se vidi. U svakom slučaju, sloboda medija u Crnoj Gori nalazi se pred velikim izazovom.

Komentariši

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Neophodno je ispuniti sva polja označena sa *

Prije pisanja komentara molimo da se upoznate sa Pravilima komentarisanja.


Sačuvaj moje podatke na ovom pregledniku