Službeni automobili, dnevnica i visoke plate – privilegije političara na leđima građana

post-img Skupština Crne Gore
autor-img 24KROZ7 14.02.2025. 10:27

Dok se građani Crne Gore suočavaju s finansijskim poteškoćama, poskupljenjima osnovnih namirnica i neizvjesnostima svakodnevnog života, poslanici u crnogorskom parlamentu nastavljaju da uživaju u privilegijama koje za mnoge građane predstavljaju nedostižan luksuz. Pored brojnih drugih privilegija – službenih putovanja, državnih vozila, dnevnica, plaćenih telefonskih računa, reprezentacija, predstavnici naroda u crnogorskom parlamentu imaju za naše prilike prilično visoke zarade.

Prema zvaničnim podacima, samo za njihove januarske plate izdvojeno je preko 127.000 eura. Ovo je još jedan u nizu pokazatelja ogromnog jaza između onih koji donose zakone i onih koji ih moraju poštovati.

Poslaničke plate: Za naše prilike – enormne

Za januarske plate poslanika izdvojeno je više od 127.000 eura, pri čemu devet poslanika ima platu iznad 2.000 eura. Prednjači Andrija Mandić sa 2.335 eura, dok su slične iznose primili i Zoja Lalović Bojanić (2.001), Nikola Camaj (2.165), Radinka Ćinćur (2.165), Velimir Đoković (2.046) i Mehmed Zenka (2.076). Ovo su cifre koje izazivaju ogorčenje u zemlji gdje je prosječna plata znatno niža od iznosa koji ovi predstavnici naroda primaju.

Ostali poslanici, iako ne dostižu pomenuti prag, i dalje imaju značajno visoke plate, koje se kreću između 1.699 i 1.990 eura. Ovakve zarade, u kombinaciji sa službenim putovanjima, državnim vozilima, dnevnicama, plaćenim telefonskim računima i drugim beneficijama, samo dodatno potvrđuju povlašćeni položaj parlamentaraca.

Plate savjetnika i šefova kabineta: Još jedna vrsta privilegija

Značajne sume izdvajaju se i za savjetnike i šefove kabineta. Tako je šef kabineta predsjednika Skupštine Mirko Miličić primio platu od 1.464 eura, dok su savjetnici Andrije Mandića, uključujući Gordanu Đuračić (1.715 eura), Žanu Praščević Milačić (1.654 eura) i Matiju Medojevića (1.676 eura), takođe dobro plaćeni. Ovi iznosi dodatno opterećuju budžet koji finansiraju poreski obveznici.

Savjetnici potpredsjednika Skupštine takođe su dobro plaćeni, sa platama koje se kreću između 1.218 i 1.260 eura. Na primjer, savjetnik Mirsada Nurkovića, Zijad Halilović, primio je 1.239 eura, dok je savjetnik Nikole Camaja, Marjan Ljuljđuraj, dobio 1.234 eura.

Generalni sekretarijat i dodatni izdaci

Plata generalnog sekretara Skupštine Aleksandra Klarića za januar iznosila je 1.596 eura, dok su njegovi zamjenici primali 1.590 i 1.600 eura. Pomoćnik generalnog sekretara Vladimir Bulatović primio je platu od 1.296 eura, što, iako manje od plata poslanika i savjetnika, i dalje predstavlja značajan iznos.

Dodatne isplate: Pravo na razliku

Pravo na razliku od poslaničke plate ostvarili su pojedini poslanici, pri čemu su najviše iznose primili Miodrag Laković (1.217 eura) i Jelena Božović (1.017 eura). Ove cifre dodatno ukazuju na složen sistem privilegija koji omogućava poslanicima da zarađuju mnogo više od prosječnog građanina.

Poslanici koji funkciju ne obavljaju profesionalno su Aleksandra Despotović, Marko Kovačević, Nikola Milović, Nikola Rovčanin i Ivan Vuković, tako da njima nije bilo isplata sa računa Skupštine Crne Gore.

Dok se narod svakodnevno suočava sa životnim izazovima, poslanici i njihovi savjetnici uživaju u visokim platama i privilegijama koje su daleko od realnosti običnih građana. Ovi podaci ukazuju na potrebu za ozbiljnim preispitivanjem sistema zarada u javnoj upravi, jer je trenutni model očigledno neodrživ i nepravedan.

Postavlja se pitanje: kako poslanici, koji bi trebali biti glas naroda, mogu razumjeti probleme građana kada žive u potpuno drugačijem svijetu? Može li iko opravdati činjenicu da se za samo mjesec dana troši 127.000 eura na plate dok su budžeti za ključne sektore poput zdravstva i obrazovanja pod pritiskom? Ovakva realnost je bolna potvrda neravnoteže koja vlada u crnogorskom društvu.

Komentariši

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Neophodno je ispuniti sva polja označena sa *

Prije pisanja komentara molimo da se upoznate sa Pravilima komentarisanja.


Sačuvaj moje podatke na ovom pregledniku