Premijer Crne Gore Milojko Spajić nedavno je prijetio smjenama rukovodstvu podgoričkog Vodovoda zbog usporenog realizovanja projekta “Velje brdo”, uz optužbe da koče njegovu realizaciju.
– Ne budu li otkočili projekat do 15. februara, krenuću u ofanzivu za smjene tamo – izjavio je Spajić.
Ipak, ove prijetnje izazvale su oštru reakciju neformalne grupe studenata “Kamo śutra?” koji su odgovorili da premijer nema nadležnost da smjenjuje rukovodioce u Vodovodu, jer su smjene u opštinskim preduzećima u nadležnosti lokalne vlasti, a ne Vlade.
Grupa “Kamo śutra” već neko vreme organizuje proteste i blokade u Podgorici, ogorčeni zbog izostanka odgovornosti nakon tragedije koja se desila 1. januara na Cetinju, kada je ubijeno 13 ljudi, uključujući dvoje djece. Njihov prvi zahtjev odnosio se na ostavke ministra unutrašnjih poslova Danila Šaranovića i potpredsjednika Vlade za bezbjednost i odbranu Alekse Bečića, zbog ozbiljnih bezbjednosnih propusta tokom masakra. Kada ti zahtjevi nisu ispunjeni, studenti su zatražili da ih premijer smijeni, no odgovor iz Vlade bio je da je potrebna “dublja analiza i evaluacija učinka”. Za razliku od toga, kada je u pitanju projekat “Velje brdo”, premijer Spajić odmah prijeti smjenama.
Elizabeta Mrnjačević iz Akcije za ljudska prava (HRA) ocijenila je ovakav pristup premijera skandaloznim. Prema njenim riječima, premijer nije samo odbio da smijeni ministra Šaranovića i potpredsjednika Bečića, već ih nije ni pozvao da podnesu ostavke, iako bi to bila njihova moralna obaveza.
– Njegov prioritet očigledno nisu bezbjednost građana i povratak povjerenja u bezbjednosne institucije, već pokušava da pokaže autoritet na lokalnom nivou prijetnjama smjenama u Vodovodu – smatra Mrnjačević.
Advokat Veselin Radulović se saglasio s Mrnjačevićevim stavom i ukazao na to da premijer nema nadležnost da smjenjuje bilo koga u opštinskim preduzećima. Radulović je naglasio da je utvrđivanje odgovornosti bezbjednosnog sektora u slučaju tragedije na Cetinju u nadležnosti premijera, a ne smjene u Vodovodu.
– Za premijera i Vladu Crne Gore, nažalost, ljudski životi nijesu toliko važni. Premijer je rekao da tek treba analizirati kako je postupano u bezbjednosnom sektoru, iako je jasno da su napravili ogromne propuste – kazao je Radulović.
Iako je tragedija na Cetinju bila drugi masovni zločin u Crnoj Gori u posljednje dvije i po godine, koji ima sve elemente terorističkog čina, premijer i Vlada uporno odbijaju da ga priznaju kao takvog. Radulović smatra da vladajući krugovi ne žele da prepoznaju odgovornost i zanemaruju potrebu za ispitivanjem svih okolnosti zločina, uključujući kako je ubica došao do oružja i da li je imao pomagače.
Nedostatak odgovornosti u bezbjednosnom sektoru, uz prijetnje smjenama u Vodovodu, izaziva ozbiljan skepticizam prema premijerovim prioritetima i sposobnosti Vlade da efikasno reaguje u kriznim situacijama koje ugrožavaju ljudske živote i sigurnost građana.
Komentariši