Udruženje podgoričkih ugostitelja je pokrenulo kampanju pod sloganom “Ograničenja nijesu rješenja”, suprotstavljajući se namjeri Vlade Crne Gore da proširi zabranu upotrebe elektronskih cigareta u zatvorenim prostorijama. Ova inicijativa dolazi pet godina nakon što je Crna Gora donijela zakon kojim je zabranila konzumiranje klasičnih cigareta u zatvorenim prostorima.
Udruženje ugostitelja Podgorice iznijelo je svoje stavove, na drustvenoj mrezi X, o aktuelnoj situaciji u vezi sa Zakonom o ograničavanju upotrebe duvanskih proizvoda. Predsjednik udruženja, Momo Sladakovic, ističe da ograničenja nijesu rješenja, ali ni donošenje odluka na prečac.
U svom apelu upućenom Vladi Crne Gore, Ministarstvu Zdravlja i Kancelariji SZO u Crnoj Gori, Sladakovic naglašava potrebu za zajedničkim sastankom radi razmatranja najboljih rješenja u vezi sa primjenom Zakona o ograničavanju upotrebe duvanskih proizvoda.
– Zakon koji već imamo je dobar, samo mora u potpunosti i dosljedno da se primjenjuje od strane svih – istakao je Sladakovic. Udruženje ugostitelja Podgorice smatra da je ključno da se svi subjekti pridržavaju propisa kako bi se zaštitilo zdravlje građana i stvorili uslovi za zdraviju okolinu.
Ova inicijativa udruženja dolazi u trenutku kada je važno uspostaviti efikasnu saradnju između nadležnih institucija i privatnog sektora radi unaprjeđenja primjene zakona i postizanja boljih rezultata u zaštiti javnog zdravlja.
Udruženje ugostitelja Podgorice poziva na dijalog i saradnju kako bi se pronašla održiva rješenja koja će istovremeno podržati poslovanje ugostiteljskih objekata i osigurati zdraviju okolinu za sve građane Crne Gore.
Ograničenja nijesu rješenja. Ali ni donošenje odluka na prečac.
Apelujemo na @VladaCG , @MinZdravlja i Kancelariju SZO u Crnoj Gori da sjednemo za isti sto i razmotrimo nabolja rješenja kada je u pitanju Zakon o ograničavanju upotrebe duvanskih proizvoda.
Zakon koji već imamo je… pic.twitter.com/jA2aP2rBVM— Udruženje ugostitelja Podgorice (@ugostiteljipg) June 27, 2024
Prema informacijama Svjetske zdravstvene organizacije (SZO), koja podržava namjere Vlade, e-cigarete predstavljaju ozbiljnu prijetnju za zdravlje, posebno mladih osoba. Mina Brajović, šefica kancelarije SZO u Crnoj Gori, naglašava da duvanska industrija čini e-cigarete privlačnijima za djecu i mlade, nudeći raznolike okuse i često ih povezujući s likovima iz crtanih filmova. Ova praksa može dovesti do stvaranja nikotinskih zavisnika veoma mlade dobi.
Podaci SZO ukazuju na porast broja korisnika e-cigareta među mladima širom svijeta, s oko trećine 15-godišnjaka koji su potvrdili korištenje ovih proizvoda. U Crnoj Gori, uvoz elektronskih cigareta se intenzivirao posljednjih godina, s 2,5 miliona uvezenih e-cigareta od 2020. godine, uglavnom iz Kine.
Doktorka Agima Ljaljević, nacionalna koordinatorka za kontrolu duvana, ističe da e-cigarete, iako se koriste tek 15 godina, nose brojne rizike za zdravlje. Nikotin, prisutan u mnogim e-tečnostima, može izazvati zavisnost i štetiti zdravlju mladih osoba, posebno u razvoju. Pored toga, e-cigarete sadrže veliki broj aditiva, a neka istraživanja navode i više od 8.000 različitih aditiva, čime se dodatno povećava rizik.
Iako Ministarstvo zdravlja radi na zakonskim rješenjima za zabranu korištenja e-cigareta u zatvorenim prostorima, postoje i izazovi s primjenom zakona o zabrani pušenja tradicionalnih cigareta. Projekat “Zabranjeno pušenje!” pokazao je da se zabrana pušenja često krši u različitim institucijama i javnim prostorima, uz nedovoljno efikasnu inspekcijsku kontrolu i kažnjavanje.
Uprkos izazovima, postoji sve veća svijest o štetnosti e-cigareta i potrebi za zaštitom mladih generacija od potencijalnih zdravstvenih rizika. Odluka Vlade Crne Gore da razmotri zabranu e-cigareta u zatvorenim prostorima može predstavljati korak ka zaštiti javnog zdravlja i mladih osoba od štetnih uticaja duvanskih proizvoda.
Za uspješnu implementaciju ove nove mjere, potrebno je jačanje inspekcijskih kapaciteta, povećanje svijesti o štetnosti e-cigareta među građanima i edukacija o zdravstvenim rizicima. Takođe, važno je uspostaviti efikasnu kaznenu politiku kako bi se na obostrano zadovoljstvo izaslo iz situacije u kojoj su ugrozene obje strane, i stanovnistvo i ugostitelji koji bi zabranom izgubili veliki dio profita od kojeg zive i oni i porodice njihovih radnika.
Komentariši