Dok se Crna Gora, pa i Petnjica, suočavaju s gorućim pitanjima poput siromaštva i nezaposlenosti, Skupština Crne Gore, tačnije klub poslanika Bošnjačke stranke, donosi predlog da se u budžetsku rezervu za 2025. godinu uključe izdvajanja od čak 200 hiljada eura za izgradnju “Kuće ćilima” u Petnjici, objekta namijenjenog očuvanju zanatske tradicije izrade bihorskih ćilima.

Kako se navodi u obrazloženju, u koje je 24kroz7 imao uvid, Islamska zajednica, kao najveći vlasnik bihorskih ćilima, posjeduje jedinstvenu kolekciju ovih vrijednih rukotvorina koje su zaštićeno kulturno dobro. Trenutno, stotine ćilima čuvaju se u neadekvatnim uslovima u džamiji u Petnjici. Izgradnja posebnog objekta omogućila bi adekvatnu zaštitu, izlaganje i valorizaciju ove bogate baštine, navodi se, između ostalog, u obrazloženju.
Iako je kulturna baština važan segment identiteta, postavlja se pitanje da li je ovo ulaganje opravdano u trenutku kada Petnjica kao opština ima brojne druge prioritete.
Budžetska rezerva, koja bi trebala služiti za hitne i neočekivane situacije, koristi se za projekte čija se relevantnost u ovim uslovima može osporiti.
U vremenu ekonomske krize, svaka odluka o korišćenju javnih sredstava mora biti opravdana jasnim koristima za građane.
Nažalost, čini se da ovaj predlog ostavlja prostor za sumnju u odgovorno upravljanje državnim novcem.
Komentariši