Unija stočara: Stanje dramatično, odnos države nedovoljno ozbiljan

post-img Foto: RTNK
Izvor: Dan 19.09.2024. 17:30

Milko Živković, predsjednik Unije stočara, u izjavi za “Dan”, kazao je da na farmama na sjeveru Crne Gore, prema sada poznatim podacima, nema Q groznice. Ipak, kako navodi, među stočarima vlada velika zabrinutost, neizvjesnost i strah od mogućeg širenja bolesti.

– Stanje u centralnom dijelu Crne Gore je jako dramatično, stočari trpe jako velike štete, maltene je, slobodno mogu da kažem, konfuzija u tom prostoru jer niko ne zna pravo zdravstveno stanje svog stada i niko ne zna kad može da dođe do problema. Što se tiče sjevera, stanje je za sad stabilno, bar koliko je to meni poznato, još uvijek nema problema, ali postoji velika zabrinutost – kazao je Živković za “Dan”.

Naglasio je da stočari iz centralne regije trpe velike štete.Takođe, iznio je mišljenje da bi svaka farma sa ugroženog područja na kojem je registrovana kju groznica (teritorije opština Danilovgrad i Nikšić), trebalo da bude testirana, jer bi na taj način stočari zaista znali kakvo je zdravstveno stanje njihove farme.

Živković smatra da bi odgovor države morao biti znatno ozbiljniji i profesionalniji, a kakav je odnos bio do sad pokazuje činjenica da se ne testira dovoljno farmi.

– Imam podatak da i na farmama na kojima ima uginuća grla, da nisu sva istestirana. Odgovor države bi morao da bude znatno ozbiljniji i profesionalniji – rekao je on.

Živković, takođe, navodi da se uvoz grla sprovodi u sklopu poziva koje je objavilo Ministarstvo poljoprivrede, ali smatra da bi to trebalo obustaviti dok se situacija sa kju groznicom ne stabilizuje.
On je iznio i mišljenje da se ne može sa sigurnošću tvrditi sa kojim uvozom je bolest ušla u Crnu Goru.

Podsjeća se da je Stručni tim za kju groznicu Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove poručio juče da je obavezno poštovanje Naredbe za sprečavanje pojave, otkrivanje i suzbijanje zarazne bolesti kju groznice. Međutim, oni su naveli i da se mnoge njene odredbe u kontinuitetu ne poštuju. Posebno su ukazali na to da se, zbog nedostatka lokacije za zakopavanje, ne vrši blagovremeno neškodljivo uklanjanje eutanazijom i zakopavanjem bolesnih životinja, čime te životinje danima predstavljaju izvor infekcije za ljude i životinje. Ukazali su i na to da se ne sprovode ni mjere dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije objekata za smještaj i držanje životinja, đubrišta, dvorišta, vode za napajanje životinja, mjesta na otvorenom.A, ukoliko se propisane mjere ne poštuju i ne sprovode, kako ističu, uzaludan je svaki napor suzbijanja zarazne bolesti i svako sprovođenje ostalih mjera u takvoj situaciji gubi smisao i stručnu opravdanost.

 

Komentariši

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Neophodno je ispuniti sva polja označena sa *

Prije pisanja komentara molimo da se upoznate sa Pravilima komentarisanja.


Sačuvaj moje podatke na ovom pregledniku