Upravna inspekcija Ministarstva javne uprave, nauke i inovacija po službenoj dužnosti sprovela je kontrolu Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija povodom optužbi direktorice podgoričke Gimnazije “Slobodan Škerović”, Biljane Vučurović. Ona je tvrdila da je prosvjetna inspektorka Lucija Adžić nezakonito i neovlašćeno vršila nadzor u toj školi. Međutim, rezultati inspekcije potvrđuju da je Adžić postupala u skladu sa zakonom.
Lucija Adžić je imenovana za glavnu prosvjetnu inspektorku 10. decembra 2019. godine, sa petogodišnjim mandatom koji je istekao 10. decembra ove godine. Prema podacima Upravne inspekcije, Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija je 11. decembra ovlastilo Adžić da završi inspekcijski nadzor koji je započet prethodnog dana. Ovo ovlašćenje je bilo u skladu sa Zakonom o inspekcijskom nadzoru, Zakonom o Prosvjetnoj inspekciji i Opštim zakonom o obrazovanju i vaspitanju.
Upravni inspektori su prilikom kontrole Ministarstva izvršili uvid u spise predmeta i utvrdili da nema nepravilnosti u postupku Lucije Adžić.
– U postupku inspekcijskog nadzora utvrđeno je da je postupajuće službeno lice izvršilo nadzor u JU Gimnazija ‘Slobodan Škerović’ na propisan način. Sačinjen je zapisnik sa utvrđenim činjeničnim stanjem i predlogom mjera koje će biti izvršene nakon isteka roka za primjedbe – navodi se u saopštenju Upravne inspekcije.
Prosvjetna inspektorka je kontrolu u Gimnaziji sprovela nakon saznanja da je nastavnik R.Č. slao nedolične poruke bivšoj učenici, što je i priznao direktorici Vučurović. Direktorica je na osnovu ovog priznanja sankcionisala nastavnika umanjenjem plate za 30 odsto tokom jednog mjeseca. U izvještaju inspektorke Adžić konstatovan je niz propusta, a ona je najavila da će predložiti razrješenje direktorice.
Reagujući na ovo, Vučurović je podnijela krivičnu prijavu, tvrdeći da je nadzor bio nelegitiman jer je sproveden od strane osobe koja u tom trenutku nije imala mandat glavnog inspektora za prosvjetu. Međutim, Upravna inspekcija je zaključila da su sve radnje inspektorke bile zakonite.
Slučaj nastavnika R.Č. izazvao je širu reakciju. Ministarstvo prosvjete je po saznanju o ovom slučaju dokumentaciju uputilo Osnovnom državnom tužilaštvu. Pored toga, ispred Gimnazije je održan protest na kojem je zahtijevano trajno udaljavanje nastavnika iz obrazovnog sistema, kao i odgovornost direktorice Vučurović zbog navodnog neadekvatnog postupanja po prijavi bivše učenice.
U međuvremenu, sporni nastavnik R.Č. bio je na bolovanju, koje je zaključio prošle sedmice. Obavijestio je školu da više neće dolaziti na posao. Direktorica Vučurović je saopštila da će škola postupati po zakonskoj proceduri.
Ministarstvo prosvjete takođe je podnijelo prijave podgoričkim tužiocima u vezi sa još dva profesora Gimnazije, kao i zbog navodnih slučajeva neprimjerenog ponašanja nastavnika u dvije osnovne škole. Novi protest ispred Gimnazije najavljen je za četvrtak.
Ministarka prosvjete, nauke i inovacija Anđela Jakšić-Stojanović izjavila je da će postupati u skladu sa propisima u slučaju direktorice Gimnazije. Premijer Milojko Spajić je tokom gostovanja na televiziji kazao da vjeruje da će situacija uskoro biti prevaziđena. On je dodao da direktorica Vučurović nije uvijek pravila greške, ali da odgovornost mora biti locirana.
– Mislim da nema ličnog napada ministarke na direktoricu. Ona ima moju podršku i smatram da fenomenalno radi svoj posao. Međutim, greške se dešavaju i život ide dalje – izjavio je Spajić.
Komentariši