Vlast ponizila vatrogasce “Luke Bar”: Bez penzije i pod prijetnjom otkaza, prava će tražiti i u Strazburu

post-img Foto: Privatna arhiva
Vijesti 20.05.2026. 10:04

Vatrogasci-spasioci državne firme Luka Bar izrazili su nezadovoljstvo reakcijom nadležnih institucija nakon što je njihov zahtjev za ranije penzionisanje odbijen. Kako navode, nalazi ljekara pokazuju da tri službenika nijesu sposobna za posao koji obavljaju, te ističu da ne traže retroaktivnu primjenu propisa, već ispravljanje, kako tvrde, greške iz 2013. godine.

– Degradirani smo i poniženi i spremni smo da svoja prava potražimo pred sudom u Strazburu – poručili su vatrogasci-spasioci “Luke Bar” za “Vijesti”.

Nakon što su nadležne institucije saopštile da nije moguće usvojiti njihov zahtjev za raniji odlazak u penziju, vatrogasci su se obratili i premijeru Crne Gore Milojko Spajić. Kako podsjećaju, traže naknadnu primjenu beneficiranog radnog staža koji se obračunava od 2024. godine, uz tvrdnju da su inicijativu podnijeli još 2013. godine, ali da je tada odbijena iz, kako navode, neosnovanih razloga, da bi prije dvije godine bila usvojena u obliku koji su oni ranije predlagali.

Nakon odgovora iz Ministarstva socijalnog staranja, brige o porodici i demografije i Fonda penzijskog i invalidskog osiguranja (PIO), iz Službe zaštite i spašavanja “Luke Bar” poručuju da njihov zahtjev neće biti usvojen. Istovremeno, navode da neće odustati i da su spremni i na radikalnije mjere.

Dodatni razlog za zabrinutost, kako ističu, predstavljaju rezultati rutinskog godišnjeg pregleda specijaliste medicine rada koji su stigli početkom sedmice i pokazali da tri službenika, od osam koji bi usvajanjem inicijative stekli pravo na penziju, nijesu sposobna za obavljanje posla.

Komandir službe Goran Pečurica kazao je da je odgovor ministarstva na čijem je čelu Damir Gutić za njih neprihvatljiv. Iz kabineta Gutića ranije je saopšteno da se propisi ne mogu retroaktivno primjenjivati, dok Pečurica objašnjava da oni ne traže retroaktivnu primjenu od početka rada u devedesetim, već od 2013. godine, kada su predali kompletnu dokumentaciju za ostvarivanje prava na beneficirani radni staž.

Zbog odnosa ministarstva i Fonda PIO, vatrogasci su se obratili kabinetu premijera Spajića i, kako navode, čekaju poziv na sastanak. Tvrde da će mu predstaviti da je potrebna samo dobra volja nadležnih da se riješi problem koji za njih predstavlja životno pitanje.

– Ne tražimo retroaktivnu primjenu, jer bi to značilo beneficije za posljednjih 30 godina koliko radimo u ovoj službi. Tražimo da se uvaži naš zahtjev iz 2013. godine koji nam je protivzakonito i neistinito odbijen – tvrdi Pečurica, uz pitanje da li će iko od zaposlenih u nadležnim institucijama odgovarati za taj propust.

On navodi da je odavno prestao da vjeruje u pravdu i pravo, dodajući da je građanima nevjerovatno da vatrogasac-spasilac nema beneficirani radni staž, ali ocjenjuje da to u Crnoj Gori nije neobično.

Pečurica posebno ističe da najnoviji medicinski nalazi pokazuju da većina zaposlenih ima zdravstvene probleme, a za trojicu je utvrđeno da više nijesu sposobni za obavljanje tog posla. Kako navodi, riječ je o ljudima koji su više od 30 godina proveli u službi na najtežim zadacima.

To, kako kaže, stvara dodatni problem jer ne mogu ostati u vatrogasnoj službi, a nemaju gdje drugo da budu raspoređeni, pošto su decenijama radili na istim poslovima.

– Da je sreće, znanja i pravednih zakona – kaže Pečurica, mogli bi u penziju, ali zbog stava nadležnih, prema njegovim riječima, biće prinuđeni da budu raspoređeni na slabije plaćene poslove ili da budu proglašeni viškom i otpušteni.

Rezultati pregleda stigli su početkom sedmice, a Pečurica očekuje nalaze za još službenika, nakon čega će direktora firme zvanično obavijestiti o ishodima i “vidjeti šta će s tim ljudima”.

“Heroji samo kad gori”

– Umjesto da ljudi koji su život i zdravlje dali ovoj službi idu u penziju, oni će ostati bez posla jer neće imati gdje da rade – kazao je Pečurica, pozivajući nadležne, uključujući premijera Spajića, da preispitaju odluku koja, kako tvrde, otežava život ljudima koji su radni vijek proveli u državnoj firmi.

Vatrogasci su za “Vijesti” kazali da ih se nadležni sjete tokom sezone požara, kada rizikuju živote gaseći vatru i kada ih nazivaju “herojima”, ali da im se u borbi za prava zatvaraju vrata u pogledu dostojanstvene starosti.

Pečurica ističe da su prvi koji pomažu opštinskim vatrogascima i kolegama duž primorja, podsjećajući da su to činili i prošlog ljeta tokom velikih požara u barskoj opštini, te da će isto učiniti i ove sezone.

– Iako imamo samo dva kamiona, na prvi poziv idemo u vatru, da pomažemo kolegama kad god i gdje god treba. Ipak, mi nemamo ista prava kao oni, iako ne radimo u privatnom već u državnom preduzeću. Ispada da smo mi ispod njih, radnici drugog reda – kazao je jedan od vatrogasaca.

Dodaju da se zbog takvog odnosa osjećaju poniženo i degradirano od strane države i institucija koje finansiraju građani, posebno jer su decenijama doprinosili razvoju “Luke Bar”, koju nazivaju ekonomskom i trgovinskom kapijom Crne Gore.

“Dokumentacija u fioci?”

Pravilnikom o dopuni Pravilnika o utvrđivanju radnih mjesta na kojima se staž računa sa uvećanim trajanjem iz novembra 2024. godine, u lučkom transportu dodato je radno mjesto “vatrogasac-spasilac”, sa uvećanjem staža tako da se 12 mjeseci računa kao 16.

Pečurica navodi da je Sindikalna organizacija “Luke Bar” još 2013. godine Fondu PIO i tadašnjem Ministarstvu rada i socijalnog staranja predala inicijativu za beneficirani staž.

Kako tvrdi, tada su iz Fonda PIO dobili informaciju da moraju obezbijediti stručnu dokumentaciju za utvrđivanje radnih mjesta sa uvećanim stažom.

Na preporuku zaposlenih u Fondu PIO, angažovali su Institut za kvalitet radne i životne sredine “1. maj” iz Niša, čiji su elaborat dostavili Fondu i nadležnom ministarstvu. Sličan dokument pribavljen je i 2011. godine za potrebe sudskog postupka koji su pokrenuli protiv N. N. lica u “Luci Bar” zbog nepriznavanja beneficiranog staža.

Institut “Sigurnost” za zaštitu na radu, zaštitu od požara i zaštitu životne sredine izradio je nalaz i mišljenje u sudskom predmetu. Oba dokumenta, kako navode, pokazala su isto – da vatrogasci-spasioci “Luke Bar” rade u zoni opasnosti jedan i da ispunjavaju uslove za beneficirani radni staž.

U junu 2013. godine stigao je odgovor Ministarstva, potpisan od tadašnjeg pomoćnika ministra Jovo Popović, u kojem je zahtjev odbijen uz obrazloženje da inicijativu može podnijeti poslodavac, a da sindikalna organizacija nije ovlašćena.

Međutim, u Pravilniku, član 4, navodi se da postupak za utvrđivanje radnih mjesta može pokrenuti Fond PIO po službenoj dužnosti ili na inicijativu sindikata.

Zbog toga Pečurica smatra da im je onemogućeno pravo na beneficirani staž, iako su, kako kaže, pribavili i dostavili kompletnu dokumentaciju o svom trošku, te da po njoj nikada nije postupano. On postavlja pitanje kako je moguće da dokumentacija 13 godina stoji u arhivi bez postupanja po službenoj dužnosti.

– Dakle, prije dvije godine je stupilo na snagu ono što smo mi, legalnim i ispravnim putem, predlagali još 2011. i 2013. godine. Da su nadležni tada uradili ono što je trebalo, za dobrobit radnika, nama bi se više od posljednjih deset godina računao beneficirani radni staž – navodi Pečurica.

Dodaje da je uprava “Luke Bar” ranije takođe upućivala zahtjeve nadležnima, još 2010. godine, ali da proces nikada nije dobio epilog. Prema tvrdnjama vatrogasaca, sadašnji direktor Ilija Pješčić im je dao podršku i naveo da je firma spremna da izmiri finansijske obaveze radi ostvarivanja beneficiranog staža.

Stav Ministarstva

Iz Ministarstva socijalnog staranja, brige o porodici i demografije ranije je saopšteno da ne postoji nadležnost da se omogući retroaktivna primjena beneficiranog radnog staža, niti postupanje mimo važećih propisa.

Navode da bi takvo postupanje bilo suprotno zakonu i ustavnim principima, te da ministarstvo nema ovlašćenje da nalaže retroaktivnu primjenu propisa ili utiče na pojedinačne odluke.

Ističu da radno mjesto “vatrogasac-spasilac” u lučkom transportu nije bilo obuhvaćeno pravilnikom sve do izmjena i dopuna iz novembra 2024. godine, kada je prvi put normativno prepoznato sa uvećanjem staža (12 mjeseci računa se kao 16).

– U pogledu retroaktivne primjene, podsjećamo da Ustav Crne Gore propisuje princip neretroaktivnosti, odnosno da se propisi primjenjuju od dana stupanja na snagu, osim ako izuzetno nije drugačije određeno. U konkretnom slučaju takvo izuzeće nije predviđeno, te ne postoji pravni osnov za retroaktivno priznavanje beneficiranog staža za prethodni period – saopšteno je iz Ministarstva socijalnog staranja, brige o porodici i demografije.

Komentariši

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Neophodno je ispuniti sva polja označena sa *

Prije pisanja komentara molimo da se upoznate sa Pravilima komentarisanja.


Sačuvaj moje podatke na ovom pregledniku