Vukčević: Promjene zakona o državljanstvu prijetnja suverenitetu Crne Gore

post-img Miloš Vukčević
Izvor: Pobjeda 06.09.2024. 08:51

Nedavna poruka Evropske komisije upućena Crnoj Gori, u kojoj se naglašava potreba da zemlja drži Brisel obaviještenim o namjerama vezanim za izmjene Zakona o crnogorskom državljanstvu, izazvala je talas reakcija u crnogorskoj javnosti. Advokat i univerzitetski profesor Miloš Vukčević naglašava da je ovaj zahtjev Evropske komisije očekivan, logičan i opravdan, s obzirom na budući status crnogorskih građana kao građana Evropske unije.

Vukčević je u izjavi za Pobjedu kazao da je žalostan što suverenitet Crne Gore ne brane njene vlasti, već Evropska komisija. On smatra da je stvarna namjera izmjena Zakona o crnogorskom državljanstvu promjena biračke strukture, koja bi mogla imati dalekosežne posljedice po budućnost Crne Gore.

– Evropska komisija ima opravdan interes da bude uključena u ovaj proces jer će crnogorski državljani, ulaskom zemlje u EU, postati i građani Unije. Evropska komisija ima obavezu da štiti interese EU, ali i Crne Gore kao buduće članice – rekao je Vukčević.

Prema njegovim riječima, izmjene zakona koje predviđaju mogućnost dvojnog državljanstva za građane Srbije porijeklom iz Crne Gore, nisu ništa drugo do pokušaj biračkog inžinjeringa.

– Svi državljani Srbije koji dobiju crnogorsko državljanstvo, poslije samo dvije godine prijavljenog prebivališta u Crnoj Gori, steći će biračko pravo i biti upisani u birački spisak, jer je to njihovo Ustavom zagarantovano pravo. Na taj način, na eventualnom referendumu, ti novoupisani birači bi glasali za ponovno ujedinjenje sa Srbijom – pojasnio je Vukčević.

Novoosnovana Stranka evropskog progresa, na čijem je čelu nekadašnji premijer Duško Marković, također je komentarisala ovu poruku Evropske komisije, ističući da ona ukazuje na greške vlasti u obavezama iz procesa pristupanja EU.

– Vlast više ne uživa povjerenje Brisela, što je posebno opasno u ovako osjetljivom trenutku – poručili su iz SEP-a.

Oni su dodali da je pitanje dvojnog državljanstva ne samo ustavno i političko, već i pitanje suvereniteta države i odnosa prema građanima.

– Evropska unija ne dozvoljava neodgovoran pristup najvažnijim zakonodavnim inicijativama, jer one direktno utiču na interese Unije – zaključili su iz SEP-a.

Ovaj slučaj ukazuje na kompleksnost odnosa između Crne Gore i Evropske unije, ali i na ozbiljne unutrašnje političke izazove s kojima se zemlja suočava. Ukoliko se aktuelna vlast odluči na izmjene Zakona o crnogorskom državljanstvu, posljedice po politički i društveni poredak Crne Gore mogle bi biti dugoročne i nepredvidive.

Komentariši

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Neophodno je ispuniti sva polja označena sa *

Prije pisanja komentara molimo da se upoznate sa Pravilima komentarisanja.


Sačuvaj moje podatke na ovom pregledniku