Vuksanović: Afera „Telekom“ simbol korupcije bivšeg režima, pravda i dalje na čekanju

post-img Foto: Privatna arhiva
autor-img 24KROZ7 19.05.2026. 09:40

Afera “Telekom” predstavlja simbol korupcije bivšeg režima i mora dobiti svoj epilog i pred domaćim pravosuđem, saopštio je danas Nebojša Vuksanović, savjetnik predsjednika Crne Gore Jakov Milatović za unutrašnju politiku i privredni razvoj.

– Nakon najave mogućeg sudskog epiloga u aferi ‘Telekom’, javnost je umjesto pravde dobila medijski sukob između sudstva i tužilaštva. To je neprihvatljivo. Afera koja je presuđena pred međunarodnim sudovima i predstavlja simbol korupcije bivšeg režima, mora dobiti svoj epilog i pred domaćim pravosuđem – istakao je Vuksanović u saopštenju.

On je dodao da su građani 2020. godine smijenili višedecenijski režim kako bi se ukinula zarobljena država i uspostavila vladavina prava.

– Šest godina kasnije, oni su razočarani distribucijom pravde – ključni akteri se ili ne procesuiraju, ili se hapse i puštaju bez čvrstih dokaza. Poslovi započeti u vrijeme bivšeg režima, poput koncesije za Aerodrome CG i Svetog Stefana, iako kritikovani, nastavljaju se po staroj matrici. To razara povjerenje građana i hrani opasan narativ: ‘Svi su isti.’ Posebno je zabrinjavajuće što danas, umjesto da pred nadležnim institucijama odgovara na pitanja o aferi ‘Telekom’, o ‘prvom milionu’ i offshore firmama, bivši predsjednik preko medija drži lekcije o patriotizmu – poručio je Vuksanović.

On je naveo da je takvo ponašanje vrhunac licemjerja, s obzirom na višedecenijsku degradaciju institucija koje je iza sebe ostavio.

– Država ima obavezu da pokaže da ima snage da slučajeve visoke korupcije poput Telekoma dovede do kraja – zakonito, profesionalno i bez zaštite političkog nasljeđa. Svaki pokušaj da se ovaj predmet završi zastarom ili procesnim manevrima direktan je udarac na povjerenje građana i evropski put Crne Gore – kazao je Vuksanović.

Krivičnom prijavom Mreža za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) iz 2019. godine u slučaju „Telekom“, pored bivšeg predsjednika i premijera Crne Gore Milo Đukanović i njegove sestre Ane Đukanović, bili su obuhvaćeni i bivši predstavnik Telekoma Oleg Obradović, „Eurofonda“ Veselin Barović, preduzeća „Monte Adria“ Damjan Hosta i „Mađar Telekoma“ Tomaš Morvai.

Državna kompanija Crnogorski Telekom prodata je 2005. godine Mađar Telekom za 114 miliona, od čega su tri miliona izdvojena za dotaciju otkupa akcija manjinskih akcionara.

U martu 2014. godine, ambasada Sjedinjene Američke Države zvanično je potvrdila da je njihova Komisija za hartije od vrijednosti i berzu (SEC) došla do dokaza da je bilo podmićivanja u Crnoj Gori u slučaju privatizacije Telekoma.

U aprilu 2015. godine, tužilaštvo je dobilo dokumentaciju iz SAD. Od te 2015. godine, pa do početka 2019, specijalni tužioci objašnjavali su da čekaju prevod te dokumentacije.

Komentariši

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Neophodno je ispuniti sva polja označena sa *

Prije pisanja komentara molimo da se upoznate sa Pravilima komentarisanja.


Sačuvaj moje podatke na ovom pregledniku