Samo u periodu od 20 dana, od 10. do 30. januara 2024. Kabinet Predsjednika Vlade Crne Gore Milojka Spajića potrošio je malo manje od 18 hiljada eura (17 228) na troškove smještaja na službenom putu u inostranstvu, kao i malo više od pet hiljada eura (5195) na dnevnice.
To se može vidjeti na osnovu analize podataka dostupnih na platformi Moj novac nevladine organizacije Institut Alternativa (IA), koja građanima i građankama Crne Gore omogućava uvid u načine na koji vlasti prikupljaju i troše njihov novac.
Spajić je tokom januara bio u službenim posjetama Davosu, Švajcarskoj, gdje je, između ostalog, prisustvovao Svjetskom ekonomskom forumu, a potom Knjaževini Lihtenštajn, gdje se sastao sa tamošnjim predsjednikom Vlade Danijelom Rišom. Zatim je bio u Skoplju, gdje je učestvovao na konferenciji „Plan rasta Zapadnog Balkana i brža integracija u EU”, a nakon toga je otputovao u Luksemburg i Belgiju, gdje je posjetio sjedište NATO-a u Briselu.
Tako je, recimo, 10. januara Prvoj (Nikšićkoj) banci uplaćeno 3 789 eura za potrebe smještaja na službenom putovanju, a samo dva dana kasnije, istoj banci, za iste potrebe – 6 763 eura. Krajem mjeseca, tačnije 30. januara, ovoj banci uplaćeno je još 4 992 eura u iste svrhe.
Portal 24kroz7 se obratio Kabinetu Milojka Spajića i pitao koliko je ljudi iz Kabineta premijera bilo prisutno na svakom od ovih putovanja, u kojim su hotelima odsjedali i kako racionalizuju troškove ove vrste. Pitali smo i da li smatraju da se ipak radi o velikom izdatku samo u svrhe službenih putovanja u ovako kratkom periodu.
Odgovorili su da Kabinet predsjednika Vlade pridaje veliku pažnju racionalizaciji troškova. ,,Ukupna potrošnja Kabineta predsjednika Vlade za prvih šest mjeseci 2024. godine je na nivou od 40 odsto godišnjeg plana, što je 14 odsto manje u odnosu na potrošnju u prvoj polovini 2023. godine“, naveli su, između ostalog, iz Kabineta Spajića, ističući da su spiskovi za svako od putovanja dostupni u okviru platformi – objavljenim na portalu Vlade.
Kazali su da se hoteli biraju tako da zadovolje sve standarde sigurnosti i lokacije – da budu blizu mjesta gdje se održavaju događaji, kako bi se olakšala saradnja sa lokalnim organima reda, koji pomažu u očuvanju sigurnosti članova delegacije, posebno predsjednika Vlade.
Iz Centra za građansko obrazovanje (CGO) su, međutim, uporedili su obračunski period tokom 2023. godine, odnosno od 27. jula do 31. decembra 2023. godine, kada je za službena putovanja utrošeno 10 263 eura, sa obračunskim periodom u 2024. godini i utvrdili da je vidljiv ogroman rast – samo za prvi mjesec 2024. godine utrošeno je preko 30 hiljada eura, tj. trostruko više za pet puta manji period nego u 2023.
– Sumarno, za pola godine rada 28. saziva Skupštine Crne Gore službena putovanja poslanika/ca koštala su 41 298 eura. U taj iznos ulaze troškovi dnevnica, avio karata, smještaja, prevoza, goriva i osiguranja i viza, ali ne i plaćeni troškovi od strane organizatora – navodi se u analizi CGO-a.
Godinama se već govori o posljedicama velikih izdataka za službena putovanja i razne povlastice koje imaju crnogorski funkcioneri i da bi se taj novac mogao bolje iskoristiti za gradnju škola i bolnica. Ali, ovi podaci pokazuju da Vlada Milojka Spajića ne namjerava odustati od loših praksi nekih prethodnih vlasti.
Komentariši