Građani Crne Gore bankama duguju više od 2,34 milijarde eura, dok su potrošački krediti i kupovina na rate postali dio svakodnevice. U zemlji u kojoj veliki broj zaposlenih prima manje od hiljadu eura mjesečno, zaduživanje se sve češće koristi i za osnovne potrebe, prenosi RTV Podgorica.
Oko 168.000 građana Crne Gore trenutno duguje bankama više od dvije milijarde eura. Kako se navodi, zaduživanje je sve češće rezervisano za osnovne potrebe ili pokušaj održavanja željenog načina života, što dodatno ukazuje na finansijsku nestabilnost u društvu.
– Ti potrošački krediti idu zbog privida standarda, pa nekad i zbog potrebe jer vi ne možete da promijenite namještaj u stanu ako ne podignete kredit, a ne da idete na nešto više. Tako da su ti potrošački krediti više prisutni u svim bankama nego krediti za stambenu izgradnju – kazala je predsjednica Sindikata banaka Lidija Pejović.
Ona, kao psihoterapeutkinja, ukazuje da je finansijska nestabilnost posebno osjetljiva tema u partnerskim odnosima.
– Često se dešava da drugi partner ni ne zna koliko je ovaj zadužen. Zbog te jedne zaštite koju imamo kroz onlajn apliciranje i onlajn konzumaciju mnogih sadržaja ako govorimo o bolesti zavisnosti kockanju – ističe ona.
Istovremeno, finansijska neizvjesnost i rast troškova stvaraju dodatnu tenziju, koja se često prenosi i na zaposlene u bankama.
– Građani su naravno vrlo često nervozni. Tako da šalterski radnici imaju problema sa raznoraznim profilima. Dođu često i u alkoholisanom stanju, a po kodeksu, klijent je uvijek u pravu, morate da istrpite – navodi Pejović.
Kada primanja nijesu dovoljna da pokriju osnovne troškove, mnogi izlaz pronalaze u novim pozajmicama, koje, kako ona ističe, stvaraju začarani krug zaduživanja.
– Ako uzmemo u obzir da preko 70 odsto zaposlenih ima platu ispod 1000 eura, dakle ispod prosjeka, to znači da su i te kako prinuđeni da uzimaju razne vrste kredita – zaključuje Pejović.
Dok rate rastu brže od mjesečnih primanja, pitanje koje se sve češće postavlja nije samo ko može da priušti kredit, već i ko može da priušti život bez njega, saglasne su sagovornice RTV Podgorica.
Komentariši