U okviru projekta CREAMARE, u Herceg Novom se od 20. do 25. maja održava napredni kurs podvodne 3D fotogrametrije i digitalizacije podvodne kulturne baštine. Ovaj projekat, kofinansiran od strane programa Creative Europe, ima za cilj stvaranje trans-nacionalnog i intersektorskog okvira saradnje između kulturnih, naučnih i istraživačkih institucija, kreativnih profesionalaca i IT stručnjaka, navodi se u saopštenju Pomorskog fakulteta iz Kotora.
Organizatori kursa, kompanija 3D Research SLR iz Italije i Laboratorija za arheologiju pomorstva Univerziteta Crne Gore, pružaju jedinstvenu priliku za sticanje naprednih znanja i vještina u digitalizaciji podvodne kulturne baštine. Učesnici će se upoznati sa najnovijim metodama digitalizacije podvodnih arheoloških lokaliteta, kao i obradom prikupljenih podataka.
Kurs je dizajniran da omogući praktično iskustvo u stvarnom okruženju, što će doprinijeti boljem razumijevanju i očuvanju podvodne kulturne baštine. Ova znanja će biti ključna za buduće projekte digitalizacije i očuvanja, omogućavajući predstavljanje podvodne baštine široj javnosti na interaktivan i edukativan način.
Laboratorija za arheologiju pomorstva doprinosi projektu CREAMARE kroz već kreirani 3D model parobroda Tihany, koji će biti integrisan u ozbiljnu video igru. Ova igra ima za cilj da podigne svijest o važnosti očuvanja podvodne kulturne baštine i zdravlja okeana, demonstrirajući kako kreativna industrija i kulturni sektor mogu sarađivati na inovativan način. Premijera video igre biće predstavljena crnogorskoj javnosti na kraju projekta.
Pored promocije i očuvanja kulturne baštine, projekat CREAMARE teži podizanju svijesti o važnim društvenim problemima, kao što su zagađenje i druge prijetnje koje utiču na okeane i mora. Ovaj napredni kurs u Herceg Novom predstavlja korak naprijed ka očuvanju našeg podvodnog nasljeđa za buduće generacije.
Komentariši