Crnogorske plaže preplavljene otpadom: Alarmantna situacija sa plastikom, čepovima i staklom

post-img
autor-img 24KROZ7 24.10.2024. 11:55

Crnogorske plaže suočavaju se s ozbiljnim problemom zagađenja, prema podacima iz Informacije o stanju životne sredine za 2023. godinu. Monitoring proveden na plažama Jaz, Blatnoj i Velikoj plaži otkrio je alarmantne količine plastičnog, drvenog i metalnog otpada. Na Velikoj plaži prikupljeno je 17.36 kilograma otpada, dok su Blatna plaža i Plaža Jaz zabilježile manje količine, 1.99 i 1.65 kilograma, respektivno.

Dokument, koji je objavljen na Vladinom sajtu, ističe da su rezultati proljećnog monitoringa pokazali smanjenje količine otpada u odnosu na jesen i zimu, što se može povezati s pripremama plaža za ljetnju sezonu. Svaki zakupac obavezan je da organizuje redovno čišćenje plaža, ali pitanje ostaje koliko su ti napori efikasni u stvarnosti.

Analiza sastava otpada pokazuje zabrinjavajuće trendove. Na Blatnoj plaži dominira otpad od obrađenog drveta (61.81 odsto), dok na plaži Jaz stakleni otpad čini 25.60 odsto ukupnog prikupljenog otpada. Plastični čepovi i poklopci, koji se često nalaze na plažama, predstavljaju značajan dio zagađenja, dok su na Velikoj plaži drveni komadi najbrojniji.

Aleksandar Perović, direktor NVO “Ozon”, naglašava da je situacija sa plastičnim otpadom na crnogorskim plažama hronični problem.

– Nelegalno i nekontrolisano odlaganje otpada ostavlja trajne ekološke štete i značajno utiče na doživljaj turista – kaže Perović. On također ističe da nedostatak infrastrukture za selektivno odlaganje i nepostojanje kulture očuvanja životne sredine dovode do teških posljedica.

Osim zagađenja plaža, izvještaj ukazuje na loš kvalitet morske vode na nekim popularnim kupalištima. U opštini Bar, mikrobiološki kvalitet vode bio je loš na plažama “Žukotrlica 01” i “Žukotrlica 02”. Slični problemi evidentirani su i u Herceg Novom, gdje su plaže “Novosadsko kupalište 01” i “Blatna plaža 01” zabilježile loš kvalitet vode.

Također, istraživanje je pokazalo da je loš status kvaliteta vode prisutan na 11 crnogorskih rijeka, uključujući Moraču i Zetu, što dodatno naglašava potrebu za hitnim akcijama u zaštiti životne sredine.

Uzimajući u obzir sve navedeno, očigledno je da su potrebne hitne mjere kako bi se poboljšala situacija na crnogorskim plažama i očuvala priroda za buduće generacije.

Komentariši

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Neophodno je ispuniti sva polja označena sa *

Prije pisanja komentara molimo da se upoznate sa Pravilima komentarisanja.


Sačuvaj moje podatke na ovom pregledniku