(VIDEO) Dragićević: Nova vlast radi gore od DPS-a, uništava ono što je ostalo od prirode

post-img Foto: Aleksandar Dragićevic / Facebook
autor-img 24KROZ7 04.06.2026. 11:25

Građanski i ekološki aktivista Aleksandar Dragićević oglasio se na društvenoj mreži Fejsbuk, gdje je kritikovao novi Predlog zakona o zaštiti prirode, upozoravajući da bi, kako tvrdi, njegova primjena mogla otvoriti prostor za gradnju u zaštićenim područjima Crne Gore.

U objavi Dragićević je naveo da se, prema predloženim rješenjima, u zonama zaštite 2 u zaštićenim područjima može graditi uz dozvolu Agencije za zaštitu životne sredine, što ocjenjuje kao rizično i podložno zloupotrebama.

Dragićević je poručio da aktuelna “Vlada radi sve, ali sve da satre i prirodno naslijeđe pored kulturnog koje već satire. Mislio sam da je glad Gvozdenovića i ekipe iz DPS-a najveća moguća – ali ovi su ih pobijedili.”

– Mislili smo posle Brana Gozdenovića i Pavla Radulovića iz DPSa da nema većih krvnika za prirodu Crne Gore. Kako smo se dobro prevarili. Znači, nema dana da nešto ne pokušavaju da prebaca ova nova vlast i ljudi. Ovo je ludilo totalno -kazao je Dragićević.

On je naveo da novi predlog zakona, prema njegovim riječima, sadrži niz loših rješenja i spornih odredbi.

– Novi predlog zakona o zaštiti prirode između ostalih desetine loših članova i suma nutosti predviđa da se u zaštićenim područima u zoni zaštite 2 može graditi uz dozvolu Agencije zaštite životne sredine -, naveo je Dragićević.

On tvrdi da bi takvo zakonsko rješenje moglo otvoriti prostor za političke uticaje i zloupotrebe.

– Tehnički dobijemo nekoga partijskoga direktora. Nekome tutne 20, 30, 50 hiljada kao što je bilo prije 2020. godine kad su potpisali na desetine mini hidrocentrala i sumnjivosti – napisao je on.

Dragićević je posebno upozorio na mogućnost gradnje u, kako ističe, najosjetljivijim prirodnim područjima.

– I oko Crnog jezera imate da se gradi. Ili, recimo, za malo nisam poginuo kad sam išao na javnu raspravu za zonu zaštite za zoniranje Biogradske gore. 90 odsto Biogradske gore je zona zaštite 2. Tehnički možete uz dozvolu agencije, kad se daje jednom, mora se dati svima, da cijela Biogradska gora bude puna vikendica. Da vam ne pričam za Prokletije i sve ostalo – naveo je on.

U objavi je istakao da se, uprkos protivljenju dijela javnosti i ekoloških aktivista, zakon može usvojiti zbog postojeće parlamentarne većine.

– I sad mi trajamo da se borimo protiv toga zakona. Oni će ga usvojiti. Imaju tu većinu u Skupštini, tamo su inače. Dizaće ruke, oni će da dignu ruku za bilo šta – kazao je Dragićević.

On je dodao da, kako tvrdi, mali broj aktivista i dalje pokušava da se suprotstavi predloženim rješenjima.

– Znači, ako znam više kako se boriti i odakle energija ovih par desetina ljudi koji se bori za Crnu Goru, ja ne znam – naveo je on.

Dragićević je kritikovao i sistem odlučivanja koji predviđa predlog zakona, tvrdeći da bi mogao omogućiti zloupotrebe kroz diskreciona ovlašćenja.

– Znači, oni donose zakon kojim se u parkovima prirode i nacionalnim parkovima može graditi uz dozvolu Agencije zaštite životne sredine. A onda će oni dovesti nekoga direktora agencije koji njima odgovara, potpisuje. U svakom slučaju ima diskreciono pravo da potpiše šta god – napisao je on.

Na kraju objave, on je povukao paralelu sa ranijim zakonskim rješenjima i izrazio zabrinutost za budućnost zaštite prirode u Crnoj Gori.

– DPS imao stari loš zakon koji ni dozvoljava da se gradi u nacionalnim parkovima, oni donose zakon kojim se dozvoljava gradnja u onom što je 8 odsto teritorije koje smo koliko-toliko uspjeli da sačuvamo. Baš ne znam. E, zatečen sam – zaključio je Dragićević u objavi na Fejsbuku.

 

Komentariši

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Neophodno je ispuniti sva polja označena sa *

Prije pisanja komentara molimo da se upoznate sa Pravilima komentarisanja.


Sačuvaj moje podatke na ovom pregledniku