Najpouzdaniji način praćenja kvaliteta vazduha u opštinama koji su pokriveni mjernim stanicama, kojim gazduje Agencija za zaštitu životne sredine, jeste informisanje putem online aplikacije https://www.epa.org.me/vazduh/
Kako bi se razumjele informacije o satnim koncentracijama, koje se objavljuju u gotovo realnom vremenu, obično sa kašnjenjem do 90 minuta, potrebno je imati osnovna saznanja o indeksima koji su definisani na način da prate uticaj aerozagađenja na životnu sredinu i zdravlje ljudi.
Kako su susprendovane čestice PM10 i PM2,5 najprisutnije u kontekstu aerozagađenja i naročito štetne po javno zdravlje, u tabeli ispod prikazane su vrijednosti.
Kako bi znali kakav je uticaj na zdravlje, koje su ciljne grupe posebno ugrožene i na koji način se zaštiti u mjeri mogućeg, pripremili smo u tabeli pregled preporuka Instituta za javno zdravlje
Ekološki pokret ,,Ozon“ je 2011. godine uspostavio servis za građanski monitoring kvaliteta vazduha i uticaja aerozagađenja na javno zdravlje kako bi uticao na što bolje informisanje građana Crne Gore i stvorio naviku informisanja o ovom veoma važnom životnom problemu.
Počev od 2012. godine svake godine iz Ozona informišu javnost o trendovima aerozagađenja, na osnovu analiza mjesečnih izvještaja Centra za ekotoksikološka istraživanja Crne Gore, sa Državne mreže za pračenje kvaliteta vazduha, kojim gazduje Agencija za zaštitu životne sredine.
EP Ozon daje preporuke kako zaštiti zdravlje na osnovu smjernica Instituta za javno zdravlje, bez ikakvih improvizacija ili nestručno utemeljenih stavova.
– Smatramo da je u današnjem vremenu, a imajući u vidu realne trendove, informisanje o kvalitetu vazduha naročito tokom zimske seezone, dio opšte kulture i da treba stvarati naviku da se redovno informišemo o ovoj problematici, prije svega radi sospstvenog interesa. Kako bi uticali na što bolje informisanje javnosti trudimo se da medijskim prisustvom, organizovanjem namjenskih dešavanja, javnim kampanjama i konkretnim predlozima ka nadležnim instutucijama damo konkretan doprinos unapređenju postojećeg stanja. Nadamo se da će i ovaj vodič pomoći u tome – poručuju iz Ekološkog pokreta Ozon.
Komentariši