NVO Euromost: Bjelopoljsko privremeno odlagalište prijeti zarazom

post-img Životinjski otpad na privremenom odlagalištu u Bijelom Polju – Foto: Nvo Euromost
autor-img 24kroz7 08.08.2024. 13:43

NVO,,Euromost” je podnijela prijave Upravi za inspekcijske poslove protiv Komunalnog preduzeća Lim zbog bjelopoljskog privremenog odlagališta u Dobrakovo, ujedno je obavijestila Ministarstvo ekologije,održivog razvoja i razvoja sjevera, kao i Agenciju za zaštitu životne sredine i Upravu za bezbjednost hrane,veterine i fitosanitarnih poslova, da odmah zatvore ovo privremeno odlagalište u slučaju zaraza isti će biti krivično odgovorni zajedno sa nadležnim inspekcijskim organi ako ne reaguju, naveli su iz ove organizacije, koji su dostavili video snimke na kojim se vidi životinjska otpad rasturena po ovom bjelopoljskom privremenom odlagalištu.

Kako navode u ovoj organizaciji, ranije su tražili od Upravu za bezbjednost hrane,veterine i fitosanitarnih poslova da ne krše zakon o upravljanju otpadom i kontrolišu svako odlaganje životinjske otpadi na ovom odlagalištu, isti su odgovorili da je to sve za njih uredu, a što ih demantuju snimci koje je ova organizacija javno objavila.

NVO,,Euromost” su kako navode, obavijestili pored gradjana i zapošljeni na graničnoj policiji, kao i radnici koji rade na ovoj dionici, da se širi nesnosiv smrad, a od radnika ovog preduzeća koji obslužuju ovo privremeno odlagalište da im se uugrožava zdravlje, ali da ne smiju da govore javno jer im prijete otkazima.

Iz euromosta navode da je zakonom o upravljanju otpadom jasno naglašeno u članu 78, da privremeno odlagalište se može koristiti najmanje godinu dana od dana prijema,odnosno može i dvije godine, ali pod uslovom da se za svaku godinu plaća naknada od 10 eura za jednu tonu komunalnog otpada.

Komunalno preduzeće Lim iz Bijelog Polja, ne samo da nema nikakvu saglasnost agencije za zaštitu životne sredine koju je takodje u obavezi imati shodno zakonu o upravljanju otpadom, za privremeno odlagalište u Dobrakovo, već umjesto jedne ili dvije godine već 30.godina upravlja ovim privremenim odkagalištem, takodje i ne plaća pomenutu naknadu,od 10 eura po toni, niti poštuje zakonske propise, koje je u obavezi da poštuje tokom odlaganja otpada.sa čime ugrožava zdravlje gradjana i životnu sredinu.

Na snimcima se takodje vidi kako je kućica koja treba da se koristi urušena i pored nje je odloženo ogromna otpad, kako se ne koristi vaga koju je finansirala evropska unija kroz projekat Bijelo Polje – Priboj.

Agencija za zaštitu životne sredine, Ministarstvo ekologije kao i inspekcije za sve ovo su upoznate, a ništa ne preduzimaju, jer su isti shodno zakonu u obavezi da naplaćuju naknadu koja ide u budžet Crne Gore i koja su predvidjena zakonom da se koriste za izgradnju postrojenja za obradu otpada, nabavku opreme za sakupljanje i transport otpada, sanaciju i rekultivaciju neuredjenjih odlagališta.

– Sa ćutanjem Agencije za zaštitu životne sredine i Ministarstva ekologije kada se tiče naplate, se ide na štetu gradjana, kao i budžeta Crne Gore, što je razlog da mora reagovati i tužilaštvo, jer dopuštaju da komunalna preduzeća u opštinama na sjeveru Crne Gore, već 20 do 30 godina ne plaćaju zakonske propisane obaveze, a isto pitamo i ove dvije institucije da objasne u javnost zašto im ne naplaćuju ove obaveze? – pitaju iz Euromosta.

Komentariši

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Neophodno je ispuniti sva polja označena sa *

Prije pisanja komentara molimo da se upoznate sa Pravilima komentarisanja.


Sačuvaj moje podatke na ovom pregledniku